2 tysiące mieszkań wystrzelonych w powietrze

0
97

W tegorocznego Sylwestra wystrzelimy w powietrze fajerwerki za ponad 0,5 miliarda złotych. Nie obędzie się też bez szampana i innych napojów wyskokowych. Każdy pełnoletni Polak (wliczając w to abstynentów) przeznaczy na ten cel blisko 30 złotych.

Jeśli ponad 90 proc. rocznej konsumpcji karpia przypada na Święta Bożego Narodzenia, tak ponad 90 proc. fajerwerków zostanie wystrzelonych w sylwestrową noc. Ostatni dzień grudnia to jednak nie tylko okres żniw dla branży pirotechnicznej. Swoje zarobią także producenci alkoholu, restauratorzy, salony kosmetyczne czy biura turystyczne. Aby godnie uczcić ten szczególny dzień Polacy w zeszłym roku wydali aż 10 miliardów złotych – wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KMPG. Tegoroczny Sylwester zapowiada się równie huczny.

Największą pozycję na liście imprezowych wydatków stanowi przygotowanie posiłków oraz zakup napojów bezalkoholowych. Na ten cel rok temu wydaliśmy łącznie ponad 4,1 mld złotych. Kupno alkoholu stanowiło z kolei wydatek w kwocie ponad 860 mln złotych. Oznacza to, że każdy pełnoletni Polak (włączając w to abstynentów) przeznaczył tego dnia na zakup napojów wyskokowych ponad 28 złotych! Prawdopodobnie nie pomylę się pisząc, że w żaden inny dzień nie wypijamy tak dużo alkoholu, jak właśnie w Sylwestra.

Co do sztucznych ogni, to z dymem puściliśmy przed rokiem ponad 0,5 mld złotych! Za taką kwotę moglibyśmy kupić np. 2 tysiące mieszkań o powierzchni około 50 mkw. kupionych w Szczecinie czy Bydgoszczy. Niemal identyczną kwotę zostawiliśmy u fryzjera, stylisty oraz kosmetyczki. Kupno wieczorowej kreacji, biżuterii czy eleganckich butów kosztowało dalsze 930 mln złotych. No, ale czego nie robi się aby Nowy Rok powitać z hukiem i do tego w pełnej krasie!

Branża turystyczna również zaciera ręce na myśl o nadchodzącym Nowym Roku. Choć na sylwestrowy urlop wybiera się zaledwie 3 proc. z nas, to jednak łącznie wydamy na ten cel ponad 1,5 miliarda złotych. Blisko dwie trzecie tej kwoty przeznaczymy na wyjazdy zagraniczne. Reszta to turystyka krajowa. Listę sylwestrowych wydatków uzupełniają koszty związane z uczestnictwem w noworocznym balu bądź zabawie. Według danych KMPG w zeszłym roku mogło kosztować to nas niemal 900 mln złotych.

Przy okazji życzę wszystkim czytelnikom Szczęśliwego Nowego Roku oraz udanej i bezpiecznej zabawy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here