12 października dniem bezpiecznego komputera

0
158

W świecie, w którym większość komputerów pracuje w sieci i ma dostęp do internetu temat ich bezpieczeństwa jest bardziej istotny niż kiedykolwiek. O tym jak zwiększyć bezpieczeństwo naszych komputerów przypominają eksperci z Allianz Polska.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe oraz Firewall

Oprogramowanie antywirusowe to podstawowe narzędzie ochrony komputera. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji tego typu, zarówno komercyjnych jak i bezpłatnych. Brak ochrony antywirusowej otwiera przestępcom możliwość korzystania ze złośliwego oprogramowania, co ułatwia przejęcie kontroli nad komputerem czy kradzieży danych. Ważnym elementem ochrony komputera jest zapora sieciowa monitorująca komunikację tego komputera z innymi urządzeniami, zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w Internecie. Dobrze skonfigurowana zapora może nie tylko uchronić przed atakami przestępców cybernetycznych, ale również zablokować próbę połączenia się wirusa z serwerami przestępców zakłócając jego działanie.

Aktualizuj komputer na bieżąco

Większość twórców oprogramowania zapewnia automatyczne mechanizmy aktualizacji dla aplikacji. Warto sprawdzić czy są włączone, działają prawidłowo i nie zgłaszają błędów. Ważne, aby kluczowe elementy oprogramowania komputera i popularne aplikacje były zawsze aktualne. Zwiększy to bezpieczeństwo, stabilność, a często również szybkość działania programów.

Pamiętaj o haśle

Hasło jest kluczem do naszej elektronicznej tożsamości – należy o nie dbać. Niedopuszczalne są hasła typu qwerty123, czy takie zawierające datę naszych urodzin, łatwe do odgadnięcia. Systemy informatyczne rozpoznają nas jako użytkownika, a nie jako osobę. Każdy, kto poda prawidłowe dane uwierzytelniające będzie traktowany jak zaufany użytkownik, mający wszelkie uprawnienia do działań na sprzęcie. Należy więc pamiętać, aby hasło było długie i skomplikowane – jeżeli ktoś będzie chciał je zgadywać nie będzie miał łatwego zadania. Jeżeli hasło będzie regularnie zmieniane jego złamanie może być trudne.

Szyfrowanie sprzętu

Jeżeli korzystamy z urządzenia przenośnego takiego jak laptop, tablet czy smartfon, można rozważyć zaszyfrowanie dysku urządzenia. Większość smartfonów i tabletów posiada możliwość szyfrowania w standardzie – wystarczy wyszukać odpowiednią opcję w konfiguracji, wprowadzić hasło i gotowe. W przypadku utraty urządzenia dane w sprzęcie pozostaną bezpieczne, a często ich wartość jest większa niż wartość urządzenia.

Bezpieczne korzystanie z komputera

Używając komputera należy uważnie czytać treści wyskakujących okienek, zwłaszcza podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Bardzo często ignorujemy komunikaty z tych okienek, co może skutkować niechcianą instalacją programów typu malware, trojan lub innych wirusów. Programy mogą zakłócić działanie komputera, wykraść dane lub pozyskać hasła do innych serwisów, z których korzystamy.

– Jeśli korzystamy ze stron, które umożliwiają pobieranie i instalację oprogramowania poprzez własnego „Managera Instalacji”, należy dokładnie weryfikować każdy etap instalacji, gdyż zdarza się, że jest tam automatycznie zaznaczona opcja, która oprócz instalacji oprogramowania, na którym nam zależy instaluje różnego rodzaju dodatki, rozszerzenia, które nie są nam potrzebne a dodatkowo zabierają pamięć komputera – ostrzega Krzysztof Chmiel, menedżer Wydziału Bezpieczeństwa Informacji w Allianz Polska.

Twórz kopie zapasowe

Jeśli przechowujesz na komputerze ważne dane, których utrata byłaby problematyczna (np. zdjęcia rodzinne, pracę magisterską, doktorat czy inne ważne dokumenty), zalecane jest tworzenie kopii zapasowych danych. Może do tego posłużyć pamięć zewnętrzna typu pen-drive lub zewnętrzny dysk przenośny. Należy pamiętać, że dysk komputera może również ulec awarii uniemożliwiającej odtworzenie z niego danych. Nie posiadając kopii zapasowych, można stracić wszystkie dane z komputera.

Chroń sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi

Sprzęt elektroniczny, w tym sprzęt komputerowy, może być również uszkodzony mechanicznie – najczęściej przez upadek, zalanie, przepięcia ale również na skutek błędnej obsługi. Jak się przed tym zabezpieczyć?

– Osoby myślące o dodatkowej ochronie swojego sprzętu powinny zainteresować się specjalnym ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk (Electronic Equipment Insurance – EEI).
Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte małe i średnie firmy, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Komputery osób nieprowadzących działalności gospodarczej można ubezpieczyć jako ruchomość domową w ramach ubezpieczenia mieszkania czy domu w Allianz – powiedział Jakub Młodzikowski – Kierownik Produktu w Departamencie Ubezpieczenia Klientów indywidualnych oraz MSP.

Ubezpieczeniem EEI może zostać objęty rozmaity sprzęt elektroniczny. Istnieje tu możliwość rozszerzenia odpowiedzialności o szkody w sprzęcie przenośnym również poza miejscem wskazanym w polisie np. na terenie całego kraju czy nawet UE. Ubezpieczenie pokryje również koszty niezbędne, aby odtworzyć utracone dane. Oczywiście dane mogą być odtworzone wyłącznie, gdy znajduje się kopia zapasowa. Tworzenie takiej kopii stanowi bardzo ważny obowiązek ubezpieczonego. Koszt ubezpieczenia jest każdorazowo określany indywidualnie, na podstawie dokonanej oceny ryzyka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here