Akcja wywołuje reakcję

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
1 342

Akcja wywołuje reakcję

21 Lipiec 2016 - 11:07
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Co jest najważniejsze w skutecznej komunikacji ludzi ze sobą pracujących?

 

Wzajemne nastawienie do siebie. Jeśli traktujemy współpracowników jak partnerów, zgodnie z zasadą „ja jestem w porządku i ty jesteś w porządku”, to ułatwia nam wzajemne zrozumienie, a o to w skutecznej komunikacji chodzi. Warto się zastanowić, co myślimy o ludziach z pracy. O współpracownikach, podwładnych czy szefie. To ważne, bo myśli mają moc sprawczą: wpływają na nasze nastawienie, nastrój, a co najważniejsze na zachowanie. A nasze zachowanie to sygnały, które widzą i odbierają inni, i reagują na nie.

 

Na przykład w mojej głowie kołaczą się myśli „Co za człowiek, nic nie rozumie!”,  „Nie ma pojęcia, o czym mówię!”, „Czy oni nie rozumieją, że tak ma po prostu być, a nie inaczej?!”

 

Takie myślenie buduje w nas podenerwowanie, a ono wpływa na to, że podniesionym głosem, może z lekką nutą agresji rozmawiamy z tymi, o których tak myślimy. Oni odbierają wyłącznie nasze zachowanie: podniesiony głos i lekką nutę agresji. Myślą sobie „Co za człowiek! Uważa się za wszechwiedzącego!”, „Bezczelny typ. Nie da się z nim rozmawiać”. I tak tworzy się błędne koło.