Brexit bliżej po Brukseli

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
1 642

Brexit bliżej po Brukseli

23 Marzec 2016 - 11:38
0 Komentarze/y)

Giełdy szybko ochłonęły po zamachach w Brukseli, natomiast funt do tej pory nie może dojść do siebie. Wczorajszy (22 marca br.) sondaż pokazał przewagę zwolenników Breksitu, i chociaż powstał on przed atakami w stolicy Belgii, na pewno brytyjskiej walucie nie pomógł.

Unia ujawnia swoje słabości, i to w kwestiach tak fundamentalnych, jak bezpieczeństwo. Brytyjczykom raczej to się nie spodoba. Ciekawe, jak rozłożą się głosy w kolejnym sondażu, już po zamachach w Brukseli. Brytyjski kalendarz makroekonomiczny jest dzisiaj pusty, więc funt bardziej będzie bardziej narażony na nastroje panujące na rynku, i oczywiście komentarze dotyczące budżetu, krytykowanego ze wszystkich stron. Ryzyko Breksitu po brukselskim horrorze stało się większe.

Natomiast rynki nauczyły się radzić sobie z tym problemem, zwłaszcza, że na razie akty terroru nie dotykają bezpośrednio ani obszarów krytycznych dla funkcjonowania państw, ani instytucji związanych z finansami i gospodarką. Są one dobrze chronione, i tym samym pozostają jeszcze poza zasięgiem terrorystów. Ryzyko polityczne jest znakiem naszych czasów, i inwestorzy doskonale to wiedzą.

Dzisiaj (23 marca br.)  istotnych wydarzeń gospodarczych jest niewiele. Warte uwagi są informacje o sprzedaży nowych domów w USA i oficjalne dane o zapasach ropy. Zwłaszcza te ostatnie mogą wzbudzać duże zainteresowanie, bo wczorajszy raport API pokazał ich radykalny wzrost: zapasy zwiększyły się aż o 8,8 mln baryłek, przy konsensusie 2,7 mln. Euforia na rynku trochę przygasła, bo inwestorzy zaczęli bardziej myśleć o popycie i podaży, niż o dobrych intencjach Rosjan i Saudyjczyków. Na rynku jest dużo ropy, i zaklinanie rzeczywistości niewiele pomoże.

Dodaj nowy komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.