Co lepiej sprawdzić, zanim zdecydujemy komu powierzyć swoje dane

0
79

Nawet wtedy, gdy szuka się hostingu jedynie dla prywatnej poczty czy bloga, powinno się dokonać właściwego wyboru. Gdy idzie o prowadzenie sklepu internetowego lub strony firmowej, waga decyzji o wybranym operatorze staje się znacznie większa

Cena

Kiedy warto brać pod uwagę najprostsze pakiety, takie w cenie nie wyższej niż 50 zł na rok? Na pewno wtedy, gdy stawia się pierwsze kroki w obsłudze własnej strony www i poczty. W pierwszych 2-3 latach rzadko potrzebuje się więcej niż 5-10 GB przestrzeni dyskowej na serwerze.

Oferty operatorów mocno się różnią. Nie dajmy się zwieść atrakcyjnymi promocjami. Nawet gdy dostawca w pierwszym roku użytkowania proponuje serwery z rabatami rzędu 50-90 proc., zawsze sprawdźmy cennik regularny. W ten sposób dowiemy się, ile zapłacimy po okresie promocyjnym. Różnice między operatorami potrafią być 4-5-krotne.

Domenowa pułapka

Domena to w uproszczeniu adres, pod którym będzie funkcjonować strona www i poczta elektroniczna. Gdy zdecydujemy się na rejestrację własnej nazwy, musimy zwrócić uwagę na dwie pozycje cennika:

– rejestracja – to koszt zarejestrowania nowej domeny z utrzymaniem jej przez pierwszy rok,

– odnowienie – to cena, jaką zapłaci się za coroczne odnawianie już zarejestrowanej domeny.

Cena rejestracji nowej domeny „.pl” waha się, zależnie od promocji operatorów, od 0 do kilku złotych. Wydaje się więc, że nie ma większego znaczenia, gdzie dokona się rejestracji. Gdy jednak zechcemy domenę odnowić, różnice między operatorami mogą okazać się nawet dwukrotne, a domena, która na początku była darmowa, po roku kosztuje od 50 do nawet 100 zł. Jeśli jednak otrzymamy fakturę za odnowienie domeny krajowej u dotychczasowego operatora z ceną rzędu 90-100 zł., nie rozpaczajmy. Na szczęście domenę można przenieść do tańszego operatora.

Obsługa klienta

Dla użytkownika hostingu ważna jest nie tylko cena. Liczy się również dostępność ekspertów, jakość pomocy oraz czas reakcji na zgłoszony problem. Istotne jest również to, czy infolinia operatora jest czynna nie tylko w dni powszednie, ale także soboty i niedziele, najlepiej od godzin rannych do późnowieczornych.

Dlatego zawczasu można wykonać telefon na infolinię, by sprawdzić czas połączenia i zadać kilka problemowych pytań. Dobrym testem jest też wysłanie mailem zapytania o szczegóły oferty i sprawdzenie, jak szybko otrzyma się informację zwrotną.

Opinie w internecie

W sprawdzeniu operatora niezwykle pomocne są opinie zamieszczane przez internautów na forach tematycznych, blogach czy w mediach społecznościowych. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy dostawca zmaga się z częstymi awariami, co robi w razie wystąpienia problemów, czy użytkownicy zadowoleni są z wykupionych usług, czy żałują podjętej decyzji.

Największym, niezależnym źródłem ocen i opinii o firmach hostingowych wydaje się być portal webhostingtalk.pl. Zajrzyj też na profil facebookowy operatora, sprawdzając, jak komunikuje się z klientami, czy i jak radzi sobie z ewentualnymi niepochlebnymi opiniami i czy dostarcza interesujące treści.

Obniżanie kosztów

Możesz ograniczyć swoje koszty nawet o kilkaset złotych jednorazowo, jeśli zamiast wynajmować informatyka, samodzielnie uruchomisz swoją stronę www. Pomoże w tym tzw. autoinstalator. To funkcja, dzięki której nawet brak wiedzy informatycznej nie będzie przeszkodą do samodzielnej instalacji przydatnych aplikacji w ramach zakupionego serwera. Wystarczy kliknięcie myszką, by zaimplementować np. system CMS do zarządzania treścią (np. WordPress, Drupal, Jomla), forum dyskusyjne (np. phpBB), galerię zdjęć (np. np. Coppermine Gallery) i wiele innych.

Pamiętaj, że decyzja o wyborze firmy hostingowej nie jest dożywotnia. Jeśli obecnie płacisz więcej niż 150 zł rocznie za hosting i domenę, t

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here