Czy małoletnie dziecko może odpowiadać za długi rodziców i je dziedziczyć?

1
83

Osoba małoletnia może odziedziczyć długi, jeśli jej przedstawiciel ustawowy nie złoży odpowiedniego oświadczenia. Długi te nie mogą być jednak wyższe niż wartość spadku.

W spadku można odziedziczyć nie tylko mieszkanie, dom, kawałek ziemi albo samochód, ale również kolosalny kredyt np. wzięty pod zakup wspomnianego mieszkania. Co dzieje się w sytuacji gdy osobą dziedziczącą długi jest osoba małoletnia? Scenariuszy jest kilka.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Osoba małoletnia z mocy prawa przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To jak potoczy się dalej sprawa zależy od przedstawiciela ustawowego osoby małoletniej. Jeśli nie złoży ona odpowiedniego oświadczenia wówczas dziecko dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Prawo na szczęście chroni osoby małoletnie i za długi mogą odpowiadać wyłącznie do wartości spadku. Oznacza to, że jeśli ojciec pozostawił synowi długi o wartości 300 tys. zł i mieszkanie szacowane na 250 tys. zł, to syn musi spłacić 250 tys. zł. Ten scenariusz ma jedną wadę. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie spisu wszystkich aktywów (wartości) i pasywów (długów). A taki spis musi przeprowadzić komornik na koszt spadkobiercy, w tym przypadku osoby małoletniej.

Oświadczenie o odrzucenie spadku

Niechciany spadek – przykładowe mieszkanie i długi – można odrzucić. Aby tak się stało, w imieniu osoby małoletniej ma obowiązek działać przedstawiciel ustawowy i to on musi złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku. Przedstawiciel ma na to sześć miesięcy od uzyskania informacji o dziedziczeniu. Odrzucenie spadku oznacza, że osoba małoletnia nie dziedziczy długów, ale również aktywów np. mieszkania lub samochodu.

Co ważne, aby przedstawiciel dziecka, mógł je reprezentować w sprawach spadkowych musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Dziedziczenie wykracza bowiem poza standardowe zadania przedstawiciela.

Osoba małoletnia musi liczyć się również z tym, że choć przedstawiciel w jej imieniu odrzuci spadek sąd może uznać, że korzystniejsze będzie przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas niezbędne będzie zlecenie spisu masy spadkowej.

Artykuł Fundacji Zaradni, która powstała w 2015 roku i zajmuje się edukacją w zakresie wychodzenia z długów oraz tworzeniem programów wsparcia dla dłużników.

1 COMMENT

  1. No ja jestem w takiej sytuacji że zarówno ojciec jak i mama mają znaczne długi, na które pracowali całe życie, a ja jestem jedyną pracującą osobą w rodzinie (brak i siostra są bezrobotni od lat. Znaczy, brat pracuje na czarno od czasu do czasu), w związku z czym nie wiem czy wystąpić o wydziedziczenie, by mogę spokojnie “czekać” na możlwiość odrzucenia spadku. Kolejną kwestią jest to czy sąd mógłby mnie zmusić do płacenia za pobyt ojca w domu opieki (do którego, jak zakładam, prędzej czy później trafi)?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here