Długi rosną z wiekiem

0
68

Najmniejsze kłopoty z przeterminowanymi kredytami i płatnościami mają osoby wkraczające w dorosłe życie, czyli 18–24-latki. Ale też im najtrudniej zdobyć kredyt. Często także są jeszcze na utrzymaniu rodziców.

Prawie 2 mln Polaków ma niespłacone w terminie zobowiązania. Łączna kwota ich zaległości wynosi 40,39 mld zł. Na tę sumę składają się m.in. niezapłacone rachunki za usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, prąd, gaz, czynsz za mieszkanie, alimenty, grzywny sądowe, a także niespłacone kredyty hipoteczne i konsumpcyjne oraz pożyczki pozabankowe – wynika z najnowszej, 31. edycji Raportu InfoDług opracowanego przez BIG Info-Monitor.

Najrzetelniej swoje zobowiązania spła-cają mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Znacznie gorzej idzie mieszkańcom Polski północno-zachodniej. Średnia wartość zaległego zobowiązania na osobę jest najwyższa w woj. mazowieckim (29,3 tys. zł), ale biorąc pod uwagę liczbę osób z zaległymi zobowiązaniami w stosunku do ogółu dorosłych mieszkańców – największe prawdopodobieństwo spotkania osoby z kłopotami finansowymi występuje w województwie kujawsko–pomorskim, gdzie na 1000 mieszkańców zaległości mają aż 84 osoby (8,4 proc.). Statystycznie najmniej osób z zaległymi zobowiązaniami w populacji dorosłych mieszkańców mieszka na Podkarpaciu – 34 osoby na każdy 1000 mieszkańców (3,4 proc.).

Solidność spłaty zobowiązań idzie w parze z powściągliwym zaciąganiem kredytów. Na Lubelszczyźnie, gdzie jest tylko 4,5 proc. niesolidnych dłużników, kredyty ma 39 osób na 100 dorosłych mieszkańców, a na ziemi lubuskiej z 8,2 proc. niesolidnych dłużników jest 53 kredytobiorców na każdych 100 dorosłych Polaków.

Starsi żyją na kredyt

Największe kłopoty ze spłatą długów mają osoby w wieku 35–44 lata. Ponad 30 proc. z łącznej sumy zaległości Polaków przypada na osoby właśnie w tym przedziale wiekowym. Nie płacą rachunków i nie spłacają na czas rat kredytów. – Statystyczny niesolidny dłużnik to mężczyzna w wieku od 35 do 44 lat, mieszkaniec Śląska lub Ma-zowsza. Jego średnie zaległe zadłużenie wynosi 26,1 tys. zł – mówi Sławomir Grzelczak, prezes zarządu BIG InfoMo-nitor. Długi ma także starsze pokolenie między 45. a 54. rokiem życia. Ich przeciętna zaległość przekracza 27,5 tys. zł. – Najmniejsze kłopoty z przeterminowanymi kredytami i płatnościami mają osoby wkraczające w dorosłe życie, czyli 18–24-latki. W ich przypadku przeciętne zaległe zobowiązanie to niecałe 4,8 tys. zł. Wartość przeciętnych zaległości systematycznie rośnie wraz z wiekiem. Zaczyna spadać dopiero u osób po 54. roku życia – mówi Sławomir Grzelczak.

Na liście najbardziej zadłużonych znajduje się 10 osób, które w sumie mają do oddania 397 mln złotych. Są to wyłącznie mężczyźni. Czterech pochodzi z Mazowsza. Rekordzista – 65-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego – ma zaległe zobowiązania na kwotę ponad 97,7 mln zł. Drugi na tej niechlubnej liście jest 59-letni mieszkaniec woj. lubelskiego (ponad 58,7 mln zł), a trzeci 54-letni mieszkaniec woj. dolnośląskiego (ponad 46,2 mln

Artykuł pochodzi z nr 2/2016 Eurogospodarki

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here