Fałszerze podrabiają złoto

0
69

Kiedy jest popyt, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał nieuczciwie zarobić. Nie inaczej jest z rynkiem złota, na który trafia dziś coraz więcej podróbek. Fałszerze zdążyli się już wyspecjalizować i sztabki do złudzenia przypominają oryginalne. Co gorsze podrabiane są także certyfikowane sztabki złota inwestycyjnego.

– Na rynku pojawia się coraz więcej podróbek złotych monet, złotych sztabek, które dla kogoś kto nie ma dużego doświadczenia są trudne do rozpoznania. Tych podróbek jest więcej i będzie ich coraz więcej, gdyż obecnie złoto jest bardzo popularne – mówi Mirosław Mejer, prezes spółki Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Złoto podrabiane jest na różne sposoby. Może być mniej złota w złocie, może go wcale nie być, albo sztabka może być pokryta tylko cienką warstwo tego kruszcu. Niestety przyglądając się tylko opakowaniom można nie rozpoznać czy mamy do czynienia z podróbką. – Niewytrenowane oko nie jest w stanie odróżnić prawdziwe złoto od nieprawdziwego. Dlatego polecałbym korzystać z usług firm profesjonalnych. Takich które mają odpowiedni sprzęt i mogą za jego pomocą właściwe ocenić złoto. Są to firmy, które są na rynku od dłuższego czasu i zajmują się profesjonalnie obrotem metalami szlachetnymi – radzi Mirosław Mejer.

Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Pomaga w tym technologia. Specjalistyczny „prześwietlający” sprzęt – spektrometr z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku w ciągu kilku sekund podaje nam skład chemiczny badanego metalu. – Spektrometr bez uszkadzania opakowania prześwietli w głąb złota sztabkę i oceni jego zawartość. Oceni także zawartość pozostałych metali, które w złocie się znajdują. Nowoczesne spektrometry w odróżnieniu od tradycyjnych metod nie uszkadzają złota. To jest bardzo ważne, gdyż rozerwany certyfikat, czy uszkodzone złoto umniejsza jego wartość. Z tego powodu tak ważne jest żeby swoje złoto sprzedawać czy kupować w profesjonalnych firmach – opowiada Mirosław Mejer i dodaje. – Zawsze w takim urządzeniu warto sprawdzić nawet opakowanie w tzw. certikardach, gdyż one stęż są podrabiane tak samo jak złoto.

Jak informuje Mennica Złota niestety niektóre punkty skupu złota, także próbują naciągnąć klientów. Nie jest to szczególnie trudne, jeśli wycena oferowanego kruszcu dokonywana jest „na oko” i mimo zachęcającej ceny za gram nagle „zawartość złota w złocie” okazuje się niższa, niż klient się spodziewał.

Jak nie dać się naciąć? Na początek bezpieczniej jest wybrać autoryzowanych dystrybutorów, bo im krótsza droga z mennicy do klienta, tym mniej pośredników i potencjalnych zagrożeń. Po drugie należy zweryfikować oryginalność produktu.

Źródło: newsrm.tv

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here