Fundusze unijne i leasing w jednej dopłacie

0
66

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z funduszy unijnych w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej i jednocześnie z leasingu, będą mogli otrzymać pełną kwotę dopłaty jednorazowo. Dotychczas musieli czekać nawet kilka lat, by otrzymać całą dotację.

W ostatniej perspektywie finansowej UE teoretycznie możliwe były dwa sposoby refundacji wydatków w leasingu: za pomocą rat lub ceny zakupu. Refundacja rat leasingowych mogła następować w czasie trwania umowy, a refundacja ceny zakupu – jednorazowo, na początku umowy. Jednak jednorazowa refundacja praktycznie nie była stosowana z powodu nieprecyzyjnych przepisów. Zmiany wprowadzono w tym roku, między innymi dzięki staraniom ekspertów Związku Polskiego Leasingu oraz Konfederacji Lewiatan.

We wniosku trzeba wskazać firmę

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w kwietniu opublikowało nowe wytyczne, które precyzyjnie określają, na jakich zasadach można otrzymać jednorazową refundację. Będzie możliwa w sytuacji, kiedy firma starająca się o środki unijne we wniosku o dofinansowanie wskaże firmę leasingową, jako stronę upoważnioną do poniesienia wydatku na zakup dobra podlegającego refundacji. Wówczas faktura wystawiona przed dostawcę na rzecz firmy leasingowej będzie dowodem potwierdzającym ten wydatek, a zatem przedsiębiorca nie będzie musiał czekać wielu lat.

– Dotychczas refundacja wydatków odbywała się w trakcie trwania umowy. Okres trwałości projektu (to znaczy okres, w którym przedsiębiorca nie może sprzedać przedmiotu, ponieważ był dofinansowany ze środków publicznych – red.) dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosił trzy lata. W przypadku refundacji rat leasingowych rozpoczynał się dopiero po zapłacie ostatniej raty, czyli np. po czterech latach, a w przypadku pożyczki czy kredytu – od razu po zakupie i odbiorze sprzętu – tłumaczy Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi resortu w przypadku upoważnienia firmy leasingowej do poniesienia wydatku na zakup dobra, wypłata refundacji nastąpi jednorazowo, a okres trwałości rozpocznie się w momencie odbioru przedmiotu. – Dlatego klienci firm leasingowych, którzy będą chcieli skorzystać z funduszy unijnych, nie będą musieli rezygnować z leasingu, np. na rzecz pożyczek – dodaje Andrzej Su-gajski.

Planowanie wydatków inwestycyjnych na 2016 rok

Zmiana reguł dotyczących wypłacania kwoty dotacji stanowi duże ułatwienie dla korzystających z dofinansowań przedsiębiorców. – Na zwiększone zainteresowanie dotacjami będziemy musieli jeszcze poczekać, bo z jednej strony od chwili wprowadzenia zmian nie wszyscy zainteresowani zdążyli się o nich dowiedzieć, a z drugiej – nie-które z unijnych programów w nowej perspektywie dopiero ruszyły. Takiego zainteresowania możemy się spodziewać pod koniec roku, kiedy przedsiębiorcy będą planowali inwestycje rozwojowe na 2016 rok – mówi Marcin Brześciański, menedżer ds. produktów Raiffeisen-Leasing Polska SA.

Raiffeisen-Leasing proponuje firmom programy, który nie są bezpośrednio związane z otrzymaniem dotacji, ale jeśli przedsiębiorcy wcześniej korzystali z dopłat unijnych, mogą liczyć na korzystniejsze warunki finansowania. Program Instrument Podziału Ryzyka (RSI) pozwala małym i średnim firmom zdobyć finansowanie na projekty badawczo-rozwojowe. – Jednym z kryteriów skorzystania z tego programu jest np. uzyskanie przez daną firmę grantu lub dotacji z programu wspierającego innowacyjność (np. „Innowacyjna gospodarka”) w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Podam przykład: Firma X otrzymała w 2014 roku dotację na innowacje i rozwój. W 2015 roku składa wniosek o leasing w programie RSI na zakup nowej linii technologicznej w związku z potrzebą uruchomienia nowych innowacyjnych procesów produkcyjnych. Wartość finansowania wynosi od 104 tys. zł do 4 mln zł. Korzystając z programu RSI, firmy zyskują korzystne warunki finansowe, lepszą strukturę transakcji i nie są od nich wymagane dodatkowe zabezpieczenia rzeczowe – mówi Marcin Brześciański.

Przedsiębiorcy wolą leasing niż kredyt

Badania pokazują, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, bo ich zdaniem jest on bardziej elastyczny od kredytu, zapewnia bezpieczeństwo transakcji, nie obciąża płynności finansowej firmy ani nie wymaga od przedsiębiorcy zainwestowania własnego kapitału wymaganego przy finansowaniu środków trwałych.

Opinie przedsiębiorców znajdują odzwierciedlenie w wynikach rynkowych. Firmy leasingowe raportujące do Związku Polskiego Leasingu na koniec 2014 roku wypracowały 21,3-proc. dynamikę oraz wartość nowych transakcji na poziomie 42,8 mld zł (w odniesieniu do 13-proc. dynamiki i transakcji w wysokości 35,3 mld zł w 2013 roku). Dane po I kwartale 2015 roku pokazują, że klienci firm leasingowych przeznaczyli ponad 10,5 mld zł na sfinansowanie dóbr ruchomych i nieruchomości za pomocą leasingu i pożyczki. W większości były to inwestycje w dobra ruchome: pojazdy osobowe i dostawcze, ciężarowe oraz maszyny i urządzenia. Dzięki tym inwestycjom na koniec marca 2015 roku branża leasingowa odnotowała 3,7-proc. wzrost w zakresie ruchomości i łączną dynamikę rynku na poziomie 3 proc.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here