Idealny menedżer

0
70

Osoba, która miałaby zająć się kierowaniem zespołem musi być kimś szczególnym. Menedżer to człowiek posiadający odpowiednie cechy – i tu sama szkoła nie wystarczy. Jak więc się stać takim liderem, bo to od niego zależy, jak będzie się rozwijała firma?

Zasoby wiedzy i doświadczenia

Menedżer musi być zorientowany w branży, na rynku. Powinien być na bieżąco z sytuacją zewnętrzną, która ma wpływ na firmę. Jego praktyczne doświadczenie wzmacnia autorytet, natomiast głównie służy do podejmowania odpowiednich wyborów.

Pewny swojej racji

Jeśli wie, że coś będzie działać i opiera się na swoim doświadczeniu, umie zmotywować zespół i zarazić go automotywacją do wykonania zadań.

Słucha i komunikuje się z pracownikami

Interesuje się sprawami pracowników, z okazji urodzin życzy wszystkiego najlepszego. Rozumie ich potrzeby i wartości. Na tej podstawie dostosowuje zadania do członków zespołu, by uniknąć konfliktu ról.

Kreatywny

Podtrafi wymyślać nieszablonowe strategie i kampanie promocyjne, kreatywność to jego drugie “ja”. Znajduje nowe kanały dystrybucji i możliwości zwiększeniadochodu firmy, dzięki czemu jest o krok (a nawet kilka) przed konkurencją.

Nastawiony na korzyści firmy

Umie korzystać z zasady 80/20, czyli 20% Twojej pracy tworzy 80% rezultatów. Skupia się na tym, co działa,dzięki czemu oszczędza czas. Jest nastawiony na korzyści firmy, to znaczy, wie kiedy wartowymagać perfekcjonizmu, a kiedy nie. Czasami nie wszystko musi być doskonałe. Kiedy ma do wyboru przeznaczyć budżet na dopracowanie produktu, pomimo, że to nie da znacznych zysków bądź wzięcie się za nowy projekt wybiera to, co długofalowo wyjdzie na lepsze. Umie patrzeć w przyszłość i dostrzegać to, czego klienci będą oczekiwali za 1, 3, a nawet 5 lat.

Elastyczność

Dostosowuje się do sytuacji rynkowych, pracowników. Mówi podwładnym, co mają zrobić, kiedy i dlaczego. Natomiast nie mówi jak, bo od tego zatrudnił ludzi, którzy sami mają główkować i zastanawiać się, jak wykonac polecone zadania. Jeśli menedżer pokaże, jak coś zrobić, wtedy nie zechce się im pomyśleć, tylko od razu polecą do szefa z każdym pytaniem.

Ambitny

Ustala ambitne, mierzalne, realne i przede wszystkim motywujące cele i powoduje, że cały zespół chce je osiągnąć.

Zorganizowany

Umie organizować swój czas, czas pracowników, terminy projektów, realizować strategie i kampanie.

Przywódczy

Przywództwo to głównie nie to, co się robi, ale to, kim się jest. Człowiek z osobowością lidera jest absolutnie pewny siebie, zadowolony, asertywny etc. Kiedy widzą go inni, od razu dostrzegają w nim przywódcę. Jeśli coś postanowi, otoczenie się z nim liczy. Umie podejmować szybkie i prawidłowe decyzje. Zachowuje koleżeńskie relacje ze współpracownikami, natomiast także od nich wymaga. Interesuje się sprawami podwładnych i zwraca uwagę na ich postępy. Nagradza pracowników za nowe dokonania i osiągnięcia celów. Za porażki stosuje pewien system motywujących kar, np. typu nagana. Później wyjaśnia sprawę i mówi, cowarto zrobić lepiej. Deleguje właściwe zadania właściwym osobom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here