Koncentracja Alior Bank i BPH

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
1 686

Koncentracja Alior Bank i BPH

28 Czerwiec 2016 - 17:01
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Prezes UOKiK 28 czerwca br. wydał zgodę na przejęcie przez Alior Bank części mienia banku BPH. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów.

Wniosek Alior Banku o przejęcie kontroli nad częścią mienia banku BPH wpłynął do UOKiK 28 kwietnia. Przejmujący bank należy do grupy kapitałowej PZU, natomiast drugi z uczestników koncentracji jest częścią grupy General Electric.

Po dokonaniu transakcji BPH będzie prowadził nadal działalność hipoteczną oraz zarządzał funduszami inwestycyjnymi.

Koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. W rynkach związanych z udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów udziały banków nie przekraczają poziomu 20 proc. Koncentracja nie zmieni zatem znacząco struktury tych rynków. UOKiK zbadał również, czy transakcja może doprowadzić do ograniczenia przez PZU dostępu do swoich produktów bankom działającym na rynku bankassurance (produktów ubezpieczeniowych sprzedawanych przez banki), innym niż Alior i BPH. Analiza Urzędu nie wykazała jednak takiego zagrożenia. Przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenia są w tym przypadku zazwyczaj dodatkiem do produktów bankowych. Przy wyborze banku klienci przede wszystkim zwracają uwagę na produkt podstawowy (kredyt, lokata itp.), nie zaś uzupełniającą go polisę.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Źródło: komunikat UOKiK

Dodaj nowy komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.