Limity dla komorników

0
74

Od niedzieli (8 listopada br.) obowiązują przepisy znowelizowanej 20 lutego br. przez Sejm RP ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Najważniejsze zmiany dotyczą ograniczeń w zakresie przyjmowania nowych spraw przez komorników.

Ustawę znowelizowano celem zwiększenia skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz ograniczenia dużych kancelarii komorniczych, które wykazują się stosunkowo niską skutecznością.

W myśl nowych przepisów, komornik będzie musiał odmówić przyjęcia kolejnej sprawy jeśli liczba wszystkich, które wpłyną w danym roku przekroczyła 5 tys., a skuteczność egzekucji w jego kancelarii nie przekroczyła 35 proc. liczby spraw. Jeśli jednak jego skuteczność okaże się wyższa, to przepisy pozwolą ma przyjęcie kolejnych, ale i tak nie więcej niż 10 tys. spraw rocznie.

W Polsce działa ponad 1400 komorników wspieranych przez ponad 1200 asesorów. W sumie w ubiegłym roku przeprowadzili oni ponad 5,6 miliona spraw. Dziś średnio każda z 1432 kancelarii działających w Polsce prowadzi około 3 tys. spraw.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here