Młodzi Polacy nie widzą perspektyw na przyszłość

0
68

Polska znajduje się na czele listy europejskich państw, w których młodzi ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość i decydują się na emigrację zarobkową. 48 proc. Polaków w wieku 18-24 lata nie ma pieniędzy na uregulowanie podstawowych rachunków, dlatego też wolą opuścić kraj niż zaciągać kolejne zobowiązania.

Jak wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” przeprowadzonego przez firmę Intrum Justitia, ponad 40 proc. młodych Polaków rozważa przeprowadzkę do innego kraju ze względu na swoją obecną sytuację finansową. W takich rozważaniach wyprzedzają nas tylko Węgrzy – tam chęć wyjazdu deklaruje 60 proc. respondentów. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż dla 80 proc. młodych ludzi żyjących w Polsce terminowe opłacanie rachunków jest bardzo ważne, ale aż 35 proc. z nich boi się, że po opłaceniu bieżących zobowiązań nie starczy im funduszy na bieżące wydatki.

„Kłopotliwa sytuacja finansowa młodego pokolenia może wynikać z braku doświadczenia w kontroli finansów osobistych. Z naszego badania wynika bowiem, że mimo tego, iż 60 proc. młodych Polaków wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, trudno jest im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami” – komentuje Krzysztof Krauze, Prezes Intrum Justitia Polska.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że nie jest w stanie bez zapożyczenia się wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Nie lepiej jest wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do takiego problemu przyznaje się aż 26 proc. badanych z tej grupy wiekowej.

Polskie problemy ekonomiczne

Młodzi ludzie najbardziej narzekają na system podatkowy w Polsce. Zdaniem 34 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 35 proc. w przedziale wiekowym 25-34 lata, jest on główną przyczyną ich kłopotów finansowych. Na kolejnych pozycjach plasują się koszty opieki zdrowotnej i koszty codziennych zakupów. Według młodych Polaków najmniej na sytuację finansową wpływają rozwody, koszty paliwa oraz, co ciekawe, koszty wakacji, a także koszty korzystania z telefonu komórkowego i Internetu.

Na sytuację młodego pokolenia w naszym kraju duży wpływ ma również poziom bezrobocia, który wśród osób w wieku 15-24 lata wynosi 19,30 procent. Dla porównania poziom ten w Niemczech to 7 procent. Warto podkreślić, iż jedynie 30 proc. młodych Polaków zadeklarowało, że finansowo radzi sobie lepiej niż przeciętny Europejczyk.

Duży problem stanowi także wczesna edukacja z zakresu zarządzania budżetem domowym, a w zasadzie jej brak. Ponad 60 proc. respondentów w wieku 18-24 lata i tyle samo badanych w przedziale wiekowym 25-34 lata zadeklarowało, że już na poziomie edukacji wczesnoszkolnej polskie dzieci powinny uczyć się prawidłowego zarządzania budżetem domowym. „Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci były edukowane w jaki sposób należycie zarządzać finansami. Wczesna edukacja z zakresu ekonomiki budżetu domowego pozwoli wykluczyć nieprzyjemne sytuacje młodych ludzi związane z niedopasowaniem wydatków do dochodów. Równocześnie sprawi, że młode pokolenie pewniej i bez kompleksów wkroczy w dorosłe życie i nie będzie szukało alternatyw rozwoju poza Polską” – zauważa Krzysztof Krauze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here