Nadal są rozbieżności między Kancelarią Prezydenta a frankowiczami

0
68

Prace nad projektem dotyczącym pomocy dla mających kredyty we frankach zostaną przedłużone. Zarys projektu będzie przedmiotem dalszych negocjacji, dalszych ustaleń z przedstawicielami osób, które zaciągały kredyty indeksowane, albo denominowane do franka.

Przedłużamy funkcjonowanie zespołu, który przygotowywał założenia projektu ustawy, aby doprowadzić do tego, żebyśmy mogli przedstawić Sejmowi wspólny projekt Kancelarii Prezydenta i środowiska frankowiczów. Do tej pory zespołowi nie udało się osiągnąć porozumienia w kilku kluczowych kwestiach, ze względu na rozbieżność poglądów uczestników zespołu. Propozycje frankowiczów były dla Kancelarii Prezydenta nie do przyjęcia, ze względu na “obawy konstytucyjne”, z kolei założenia projektu przedstawione przez Kancelarię okazały niesatysfakcjonujące dla zadłużonych.

Przedstawiliśmy trzecie rozwiązanie, ale uznaliśmy, że będziemy nad nim pracować. Nie jestem w stanie państwu dać słowa, że uzgodnimy ten projekt. W kilku istotnych kwestiach dzielą nas dość zasadnicze różnice. Jednym z nich jest to, czy projekt ma dotyczyć osób, które brały kredyty konsumpcyjne-mieszkaniowe, czy również inwestycyjne. Inna z rozbieżności dotyczy pomocy osobom, które za kredyt we frankach kupiły kilka mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Czy taka osoba zaspokoiła swoje potrzeby mieszkaniowe czy nie? Nie chcemy badać zamożności, ale chodziło nam o to, aby to były autentycznie kredyty mieszkaniowe.

Prezydent kładł też nacisk na to, aby przewalutowanie odbyło się po kursie zaciągnięcia kredytu. Ostatnią z kwestii wymagających negocjacji jest to, kto poniesie koszt samego przewalutowania. Prezydentowi zależy na tym, aby było to rozwiązanie pośrednie, między podziałem kosztów 50/50 a 90/10.

Umówiliśmy się na kolejne spotkania, będziemy w ramach tego zespołu dalej pracować.

Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, po spotkaniu z delegacją frankowiczów

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here