Nagrywanie rozmów telefonicznych

1
83

Często spotykam się z pytaniem, czy można nagrać rozmowę bez zgody rozmówcy, a także czy takie nagranie może posłużyć za dowód w sprawie rozwodowej.
Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli chcemy nagrać prowadzoną przez nas rozmowę (np. telefoniczną) do celów prywatnych, możemy to zrobić nawet nie informując o tym rozmówcy. Warunkiem jest, że nagranie pozostawimy dla siebie, nie udostępniając jego treści osobom trzecim, które w tej rozmowie nie uczestniczyły. W przeciwnym razie – gdy rozmówca nie wyraził zgody na rozpowszechnianie nagrania – ryzykujemy, że będzie dochodził swoich praw przed sądem.
Jeśli natomiast przyjdzie nam do głowy pomysł uzyskania informacji, które nie są dla nas przeznaczone, poprzez nagranie rozmowy, w której nie bierzemy udziału, a jej uczestnicy nie wyrazili na to zgody – popełniamy przestępstwo. Za nielegalny podsłuch grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat. Pamiętajmy też, że nie jest tu konieczny skutek w postaci nagrania rozmowy – wystarczy, jeśli mając taki cel, zainstalujemy odpowiednie urządzenie rejestrujące.

Jak wygląda zatem kwestia posłużenia się nagraniem rozmowy jako dowodem w sprawie rozwodowej?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności danej sprawy i to sąd rozstrzyga, czy taki dowód uzna, a sądy podchodzą do tego problemu różnie.
Warto jednak wiedzieć, że Sąd Najwyższy wyraźnie dopuścił możliwość uznania nagrania za dowód w sprawie, zwłaszcza gdy nagrywający brał udział w rozmowie.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here