Nieruchomości komercyjne sprzedają się dobrze

0
70

Ponad 2 mld euro zainwestowano w Polsce w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku, co oznacza 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Aktywność na rynku inwestycyjnym w pierwszej połowie 2016 zdominowała jedna transakcja korporacyjna, która stanowiła 44 proc. całkowitego wolumenu inwestycji i była największą pojedynczą transakcją na polskim rynku inwestycyjnym.

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się niezmiennie wszystkie sektory rynku. Największy udział (48 proc.) w całkowitym wolumenie inwestycyjnym odnotował sektor handlowy (1 mld euro). Za nim uplasował się sektor biurowy, który z wynikiem na poziomie 0,8 mld euro zyskał 40 proc. udziału w rynku. Najmniej transakcji dotyczyło obiektów magazynowych, łączna wartość transakcji odnotowana w tym sektorze wyniosła 0,25 mld euro, co daje 12 proc. udział w wolumenie. Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych najlepszych projektów na sprzedaż inwestorzy przekierowują swoją uwagę na mniej atrakcyjne projekty lub obiekty zlokalizowane w mniejszych miastach Polski. Prawie 60 proc. transakcji w całkowitym wolumenie dotyczyło sektora biurowego na rynkach regionalnych.

Stopy kapitalizacji utrzymują tendencję zniżkową we wszystkich sektorach. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są obecnie szacowane na poziomie 5,5 proc. podczas gdy w miastach regionalnych są wyceniane na poziomie 6,25 proc.

Szczegółowa analiza rynku w pierwszej połowie 2016 oraz prognozy na nadchodzące miesiące prezentowane są w raporcie „Poland Investment MarketView H1 2016” przygotowanym przez ekspertów CBRE.

*CBRE to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych (pod względem przychodów za rok 2015).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here