NISZCZĄCA startegia niskich cen!

0
71

Wiele firm naprawdę dobrze zajmuje się marketingiem. Ich produkty czy usługi są kupowane bez względu na wyższą cenę. Wystarczy wymienić BMW, Mercedes, Cadillac, ale także Zibi. Są tysiące, jak nie więcej, takich przedsiębiorstw.

Niektóre firmy nie radzą sobie z marketingiem. Nie ustalają odpowiednich cen na podstawie wyciągniętego zysku. Myślą, że by zwiększyć sprzedaż trzeba obniżyć ceny. Nieprawda. To tylko spojrzenie osób, które nie mają pomysłu na skuteczną kampanię, nie umieją reklamować firmy. Każdy bardziej znający się marketingowiec powiększy sprzedaż bez wdawania się w politykę niskich cen.

Ale prześledźmy co się dzieje, gdy firma obniża ceny, by sprostać konkurencji:

  1. Firma ABC sp.z z.o. obniża ceny o 20%.
  2. Konkurujące przedsiębiorstwo XYZ SA też obniża ceny – o 30%. Jego cena jest dużo niższa od ceny produktów ABC.
  3. Zaczyna się wojna cenowa, inne przedsiębiorstwa też do niej przystępują.
  4. Klienci przybywają jednak w największej części do firm “najtańszych”. Pozostałe muszą ciąć koszty. A jak tną? Zwalniają część pracowników i zmniejszają budżet na marketing.
  5. Ograniczenie wydatków na promocję firm zmniejsza jeszcze bardziej ilość klientów. Zarząd ma teraz do wyboru: ciąć koszty dalej czy zwiększyć cenę? Zwiększanie ceny ma to do siebie, że klienci bardzo tego nie lubią.
  6. Klienci opuszczają firmy z wyższymi cenami. Przedsiębiorstwa nie mają pieniędzy ani na marketing ani by pozwolić sobie na niższą cenę. Część z nich upada.
  7. Pozostałe mają niskie zyski, które często nie pozwalają na nowe kampanie (o ile nie było rezerwy). Aby powrócić do dawnego stanu może właściwie pomóc tylko skuteczny marketing lub… to, że wszystkie firmy podwyższą ceny, na co chyba nie ma co liczyć.

Pamiętaj, że cena tylko po części wpływa na sprzedaż. Warto zastosować coś ze skutecznego marketingu i perswazji, by przekonać klientów do zakupu i prowadzić prosperujące przedsiębiorstwo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here