O pieniądzach bez makijażu

0
69

Wydaje ci się, że twoi przyjaciele są idiotami. Ich finanse są w nieładzie, mają urojenia co do swoich wydatków, a większość zarabia poniżej średniej krajowej. Prawdopodobnie jesteś taki jak oni! – uważa Alexa von Tobel, felietonistka tygodnika „Time”.

Makijaż to maska, pod którą, możemy się schować i którą możemy włożyć zależnie od okazji i samopoczucia. Może dodawać odwagi, świadczyć o dbałości o siebie, poważnym podejściu do pracy i ludzi, z którymi przebywamy. To pozytywy. Istnieją niestety też negatywy. Szczególnie w przypadku makijażu psychologicznego. „Nie jest ze mną tak źle”. „Brzuch wcale nie taki wielki, pośladki całkiem jędrne, a bicepsy dobrze wyrobione”. Kiedy nałożymy sobie taki makijaż i zakryjemy prawdę, zaczyna on działać przeciwko nam. Może na przykład dać nam powód, by przestać ćwiczyć na siłowni lub rzucić zdrową dietę. Z tych samych powodów rezygnujemy z planów zwiększenia oszczędności lub trwonimy pieniądze kupując nowe, niepotrzebne towary. Decyzje dotyczące pieniędzy mogą nas kosztować tysiące dolarów.
Jak obalić bariery, które stoją nam na drodze do zasobnego życia?

Alexa przyznaje, że zmienić swoje wieloletnie przyzwyczajenia jest bardzo trudno. Jednak pozbyć się problemów i dostosować swój punkt widzenia na wydatki, oszczędności lub inwestycje do rzeczywistości można całkiem szybko. Ale pod jednym warunkiem – trzeba uwierzyć, że zmiana poglądów będzie dla ciebie dobra i zdać sobie sprawę z tego, że nie będzie to łatwe.
Małe zmiany mogą przynieść znaczące rezultaty, zapewnia Alexa von Tobel. Wyznaje, że zawsze była zwolenniczką stosowania prostych i łatwo powtarzalnych chwytów, które każdy może wykorzystać do przejęcia kontroli nad swoimi finansami. Oto kilka z jej ulubionych.

Minuta uwagi  

Poświęć minutę każdego dnia, najlepiej o tej samej porze, na swoistą odprawę na temat stanu swoich finansów. Można skorzystać z aplikacji, która śledzi jednocześnie stan naszego konta bankowego i karty kredytowej. Umożliwia też prześledzenie wszystkich ostatnich transakcji. Można jej również użyć do wyłapania nieprawidłowych opłat (Alexa von Tobel odkryła na przykład restauracje, które zmieniały wysokość jej rachunków oraz podwójne fakturowanie) Najważniejsze jest jednak to, aby kontrolować codziennie czy nie wydajesz pieniędzy szybciej niż byś chciał. Każdego ranka sprawdź wpływy i wypływy gotówki z portfela.

Wizaualizacja

Czy łatwo wpadasz w problemy finansowe? Użyj wizualnych wskaźników, aby ich uniknąć. Na ekranie swego telefonu Alexa umieściła własną aplikację finansową. Oczywiście nie każdy lubi posługiwać się najnowszymi technologicznie narzędziami. Alexa – na przykład – uwielbia też używać samoprzylepnych karteczek. Planujesz przerobić swoją kuchnię w przyszłym roku, albo oszczędzać na nowy samochód? Zapisz to na karteczce i przyklej do lustra, abyś mógł widzieć ją codziennie rano. Jeszcze lepiej wydrukuj jakiś konkretny obraz, który będzie ci przypominał cel, do którego dążysz. Wizualne sygnały mają ogromną siłę. Łatwiej jest zrezygnować z małych, niepotrzebnych zakupów, jeśli przed oczyma ma się wizualizację nagrody długoterminowej.

System powiadamiania

Jak Alexa zapamiętuje daty urodzin przyjaciół i wszelkie rocznice? Umieszcza je na swoim Kalendarzu Google’a. Robi to samo w przypadku kontrolowania wszelkich terminów na rachunkach bankowych. Ty też możesz zaprogramować powiadomienia dotyczące powtarzających się zadań finansowych, czy to płacenie rachunków, sporządzanie dokumentów podatkowych, czy w końcu wpłat na fundusz emerytalny. Dowiesz się wtedy, czy twój portfel wymaga zrównoważenia.

Ekstra konto

Kiedy Alexa pyta ludzi, jaki mają sposób na oszczędzanie na wielki cel, często mówią, że kupują w miesiącu tylko co trzeba, a co pozostanie, odkładają na ten właśnie cel. Jeśli nie masz w swoim charakterze genu oszczędzania, jest mało prawdopodobne, aby ta metoda okazała się skuteczna! Lepiej stworzyć specjalne konto, na przykład “Nowa kuchnia” i wpłacać na nie tak,  jakby się spłacało hipotekę czy raty. Określ, ile możesz realnie odłożyć co miesiąc, po czym przenoś na to konto ustaloną sumę, zanim zaczniesz wydawać gotówkę na co innego.

Upajaj się zwycięstwem

Trudno jest utrzymać motywację w trakcie realizacji długoterminowych celów. Aby jej nie stracić, wyznaczam sobie mniejsze, tymczasowe cele – pisze Alexa – Wtedy mam okazję, by przydzielić sobie skromną nagrodę w postaci manicure lub 10-minutowego masażu szyi.

Na podstawie artykułu Alexy von Tobel opracował Wojciech Dmochowski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here