Polacy mają małą wiedzę finansową

0
72

Tylko 16 proc. Polaków posiada wiedzę na temat finansów – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK. Zaledwie 15 proc. badanych deklaruje, że zna przepisy prawne.

Znacznie więcej, bo blisko 40 proc. uważa, że potrafi dobrze planować domowy budżet. Seniorzy chętnie dzielą się z dziećmi czy wnukami wiedzą i doświadczeniem życiowym. Z kolei młodzież pomaga rodzicom lub dziadkom skorzystać
z nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić życie.

– Mimo że niewielu badanych posiada wiedzę na temat finansów czy przepisów prawa, to aż 95 proc. z nich byłoby gotowych udzielić niefinansowego wsparcia osobom mającym problem ze spłatą zadłużenia – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Kobiety zaplanują domowy budżet

Jak wynika z przygotowanego na zlecenie Grupy KRUK raportu TNS Polska „Międzypokoleniowe rozmowy o długach”, aż 39 proc. Polaków uważa, że posiada umiejętność dobrego planowania domowego budżetu. Dodatkowo grupa ta jest też gotowa podzielić się tą wiedzą z osobami, które mają kłopoty finansowe. Co równie interesujące, badanie pokazało, że to częściej kobiety niż mężczyźni (45 proc. wobec 32 proc.) chwalą się taką zdolnością.

Seniorzy podzielą się doświadczeniem życiowym

Jeśli chcielibyśmy skorzystać z wiedzy i doświadczenia życiowego, to chętniej podzielą się nim pięćdziesięciolatkowie, niż osoby trzydziesto- i czterdziestoletnie (43 proc. wobec 36 proc. badanych). Wśród dwudziestolatków tylko 20 proc. osób zadeklarowało taką formę pomocy. Jednak co trzecia osoba, która wzięła udział w badaniu, zadeklarowała, że może wesprzeć osobę zadłużoną swoją wiedzą i doświadczeniem. Co ciekawe, 28 proc. Polaków jest też gotowych do motywowania swoich bliskich do spłaty zadłużenia, a 21 proc. może pomóc im w przeprowadzeniu rozmów negocjacyjnych z wierzycielami.

Młodzi pomogą w internecie

Blisko co piąty badany (19 proc.) może pomóc w spłacie zadłużenia dzięki znajomości nowych technologii. Tymi umiejętnościami najczęściej mogą się pochwalić młodzi ludzie. Osoby
w wieku 18-29 lat częściej niż pozostałe grupy wiekowe (35 proc. wobec 26 proc. osób w wieku 30-39 lat i 15 proc. z grupy wiekowej 40-49 lat) mogłyby wesprzeć osobę zadłużoną w obsłudze internetu czy bankowości mobilnej. Z kolei największą wiedzę finansową posiadają osoby
w wieku 30-39 lat (26 proc.) i to one chętnie udzielają fachowej porady tym, którzy mają kłopot ze spłatą zadłużenia.

Mieszkańcy wschodniej Polski najbardziej pomocni

Badanie „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” pokazało również, że mieszkańcy różnych regionów Polski mają inne umiejętności przydatne w radzeniu sobie z zadłużeniem. I tak na przykład dobrym planowaniem domowych finansów mogą pochwalić się mieszkańcy wschodniej Polski (48 proc. wobec 40 proc. z zachodniej i po 38 proc. z centralnej i południowej części kraju). Oni również, częściej niż przedstawiciele pozostałych regionów, są gotowi pomóc zadłużonym poprzez motywowanie ich do działania (34 proc. ze wschodu kraju w stosunku do 29 proc. z centralnej, 28 proc. z zachodniej i 26 proc. z południowej Polski).

*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Grupy KRUK przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków. Regiony z podziałem na województwa: Północny – zachodniopomorskie i pomorskie, Wschodni – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, Zachodni – kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, Centralny – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, Południowy – dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here