Polak zestresowany w pracy

0
70

Z badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) wynika, że 53,3% polskich pracowników odczuwa stres w pracy. W Europie gorzej mają pod tym względem tylko Grecy (58%) i Turcy (67,5%).

Mniej zestresowanych pracowników jest u naszych sąsiadów: Czechów (43,4%) i Niemców (42,4%). Wyraźnie mniej jest w Szwecji (14,7%) i Norwegii (18,2%).

Stresogennych sytuacji i czynników, z którymi spotykają się pracownicy w codziennej pracy jest bardzo wiele. Pracownicy skarżą się przede wszystkim na zbyt duże obciążenie obowiązkami zawodowymi. Zwracają uwagę także na trudności z porozumieniem się z zespołem i przełożonymi oraz brak jasności co do zakresu obowiązków.

Praca w niekomfortowych pod względem fizycznym, czy psychicznym warunkach negatywnie odbija się na efektywności pracownika i jego satysfakcji z pracy. Stres może prowadzić do wypalenia zawodowego, a także wielu chorób. Koszty nadmiernego stresu zawodowego ponosi również cała organizacja. To straty nie tylko ekonomiczne wynikające z małej wydajności, ale głównie społeczne, jak utrata niezadowolonych pracowników, czy negatywny wizerunek firmy.

Rozładowywanie stresu pracowników staje się standardem w przedsiębiorstwach na całym świecie. Stosuje się różne metody. Niektóre firmy fundują swoim pracownikom masaże pozwalające zrelaksować się i zniwelować poziom stresu. W Japonii przedsiębiorcy organizują w miejscu pracy tzw. „sale krzyku”, w których pracownicy mogą wykrzyczeć swoje negatywne emocje. W USA trendem jest zatrudnianie tzw. dyrektorów ds. szczęścia, swego rodzaju opiekunów pracowników, którzy odpowiadają za prowadzenie różnych, kompleksowych działań, mających na celu utrzymywanie komfortu i satysfakcji z pracy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here