Ręka rękę myje

0
59

To zdanie ukuł jakieś 500 lat przed naszą erą Epicharm z Kos, grecki filozof i komediopisarz. Nie było wówczas słowa łapówka, ale wszyscy wiedzieli, że chodzi o wzajemne wspieranie się w nieuczciwych sprawach, krycie ciemnych interesów.

Ale dzisiaj o czymś, o czym Epicharm nie miał najmniejszego pojęcia. Taki obrazek. Mężczyzna wychodzi z toalety, patrzy w lustro nad umywalką i zamiast umyć ręce… brudnymi palcami zdejmuje jakiś kawałek jedzenia z zęba. Nieczysta, a nawet śmierdząca sprawa…

To obrazek ze strony internetowej, na której można zobaczyć, co robią ludzie tuż po wyjściu z toalety. Filmy nagrało Stowarzyszenie Restauratorów oraz Właścicieli Barów w Toronto, które wiele lat temu przeprowadziło akcję społeczną skierowaną głównie do panów: „Mycie rąk po wyjściu z toalety”. Według przeprowadzonych badań 92 proc. mężczyzn twierdzi, że ręce myje, ale aż 34 proc. z nich kłamie. Nigdy tego nie robią.

Jeden z panów bronił się dowcipnie, acz zażenowany nieco: „Myję ręce »przed potrzebą«, »tam« jestem czysty”. Paniom podczas tej akcji się upiekło.

Wash Your Hands

Można obejrzeć na YouTube uroczy filmik edukacyjny dla najmłodszych, dlaczego trzeba myć ręce i jak to robić. Film rysunkowy, ale z prawdziwą lektorką dla dzieci głuchoniemych.Brudne ręce sprzyjają rozprzestrzenianiu się zarazków. To przez nie „łapiemy” bakteryjne zapalenie gardła, wirusowe zapalenie wątroby typu A, choroby przewodu pokarmowego, a nawet grypę i wiele, wiele innych zakażeń.

Wredne mikroby czyhają wszędzie. Brytyjski dziennik „Daily Mail” radzi: Myjcie ręce po użyciu telefonu komórkowego. Powołuje się na wyniki badań mikrobiologów, którzy orzekli, że na aparatach komórek jest więcej groźnych dla zdrowia bakterii niż na desce sedesowej. Telefon wydziela ciepło, a ręce pot. To idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów. Przykładając telefon do ucha ryzykujemy, że bakterie dostaną się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. A poza tym po rozmowie na dłoniach zostają nam niewidzialne przecież gołym okiem żyjątka.

Nie ma jak mydło

Infekcje przenoszone przez personel medyczny należą w USA do pięciu najważniejszych przyczyn zgonu – co roku umiera z tego powodu około 90 tys. osób. Może stąd właśnie zainteresowanie badaczy amerykańskich tą tematyką.

Naukowcy z University of North Carolina porównali skuteczność 14 różnych środków czystości w usuwaniu z rąk wirusów i bakterii. Drobnoustrojami nieszkodliwymi dla ludzi naukowcy zanieczyszczali uprzednio umyte ręce 62 ochotników, a następnie za pomocą różnych specyfików próbowali się ich pozbyć.

 Wnioski:

W przypadku bakterii najskuteczniejsze były – jak sama nazwa wskazuje – środki przeciwbakteryjne, jednak te na bazie alkoholu i stosowane kilkakrotnie. Nasączone chusteczki do przecierania dłoni usuwały tylko 30–50 proc. bakterii, podczas gdy inne sposoby odkażania rąk – około 90 proc. Wiele wirusów nie poddało się działaniu środków dezynfekcyjnych. Przepadły dopiero po fizycznym usunięciu ich za pomocą wody i mydła.

Czyste ręce i… sumienie

Kiedy zrobimy coś złego albo jesteśmy świadkami nieetycznej, wątpliwej moralnie sytuacji, odczuwamy wielka potrzebę fizycznego obmycia się z niewidzialnego „brudu”. Dowiedli tego psychologowie z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nie mam możliwości w krótkim felietonie podać przykłady wszystkich eksperymentów, ale… W jednym z nich poproszono uczestników badania, by przypomnieli sobie dobry lub zły uczynek. A potem dawano prezent: ołówek lub nawilżoną chusteczkę higieniczną. Osoby, które przywołały w pamięci zły uczynek o wiele częściej wybierały chusteczkę. Zdaniem naukowców czyste ręce nie oznaczają co prawda czystego serca, ale potrafią zapewnić spokój duszy. Mycie rąk przywraca równowagę, pozwala zapomnieć o złym uczynku, pozbyć się wyrzutów sumienia!

Technika mycia rąk

Mydłem, pod bieżącą, ciepłą wodą, przez 20–30 sekund.

Nie oczyścił dłoni z zarazków ktoś, kto zanurzył w wodzie końce palców. Jak demonstrował w jednym z programów telewizyjnych dr Paweł Grzesiowski, polski guru od szczepień, immunologii i higieny życia codziennego. Ręce trzeba starannie namydlić i myć energicznie powierzchnie dłoni, przestrzenie między palcami, paznokcie.

Dobrze, by częste mycie rąk weszło w nawyk (mamy małe szanse, by popaść w przesadę). Czyśćmy je starannie przed jedzeniem, po wizycie w łazience, wyrzuceniu śmieci, wymianie pieluszek, odwiedzinach chorej osoby lub zabawie z domowymi zwierzakami, a także po wypakowaniu zakupów.

Nasz organizm stanowi raj dla bakterii. Od dawna wiadomo, że ich liczba znacznie przewyższa liczbę wszystkich komórek naszego ciała. Na dłoniach „bywa” 5 mln drobnoustrojów. Każdy z nas ma ponad 100 gatunków mikrobów na jednej dłoni. Większą różnorodność naukowcy odkryli na damskich rękach. Prawdopodobnie wiąże się to z pH skóry. U mężczyzn jest bardziej kwaśne, czego bakterie nie lubią, w dodatku panie częściej używają różnych kosmetyków, z których większość sprzyja florze mikroorganizmów.

Tak więc niech ręka rękę myje dokładnie i jak najczęściej.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here