Szkolne odrzucenie spowodowane brakiem pieniędzy

0
66

Na brak pieniędzy najlepszym antidotum jest wsparcie w rodzinie. Jednak chcąc wesprzeć dziecko trzeba wiedzieć, co tak naprawdę je boli i czego się obawia. Przeglądając fora dyskusyjne bardzo często można natknąć się na wątek poświęcony trudniej sytuacji finansowej w domu i wynikającym z tego faktu problemom w szkole. „Wyśmiewają się ze mnie w szkole, bo nie jestem bogata”; „koleżanki się śmieją, że jestem biedna”, „rodzice nie mają pieniędzy” – piszą nastolatki w sieci, zawsze dodając pytanie: „co robić?”

Dzieci dostrzegają brak pieniędzy w takich błahostkach jak ubiór, telefon komórkowy, wyjazdy na ferie i wakacje…, żeby przeciwstawić się tej presji trzeba albo mieć silną osobowość, albo znaleźć oparcie w rodzinie.

Obawa o to, że nikt nie pokocha

We wszystkich postach, po opisie szykan w szkole pojawiają się opisy tego, czego nastolatki najbardziej się obawiają. I nie chodzi tylko o brak pieniędzy. Boją się, że przez biedę nie znajdą dziewczyny lub chłopaka, bo nikt nie umówi się z najbiedniejszą osobą w klasie. Boją się, że nie mają szans na jakąkolwiek pracę, bo „kto przyjmie biedaka”. Częstą obawą jest też utrata koleżanki lub kolegi. Szkolne wyśmiewanie choć jest upiorne, nie jest dla dzieci najtrudniejsze do zniesienia. Boją się one o przyjaźń, miłość i przyszłą pracę – o kłopoty w jej znalezieniu lub utratę.

Rozmowa po obejrzeniu komedii romantycznej

Oznacza to, że w rozmowie z dzieckiem musisz tłumaczyć mu, że wartości takie jak miłość czy przyjaźń – jeśli mają być prawdziwe – nie są zależne od ilości posiadanych pieniędzy. I, choć to banalne, to właśnie poszukiwanie prawdziwej miłości i przyjaźni od wieków zajmuje pisarzy i od lat twórców filmów. Pokaż dziecku takie przykłady.

Rozmowę o tym, że pieniądze nie są przeszkodą w poszukiwaniu miłości warto rozpocząć chociażby po obejrzeniu wspólnie komedii romantyczniej np. „Pokojówka na Manhatanie” z Jennifer Lopez. Fabuła jest prosta: ona – pokojówka, on – kandydat na senatora, zakochują się w sobie i mimo problemów, będą razem. To idealna historia do rozmowy o trudnościach w życiu i zakończeniem z hapy andem. Młodzi ludzie właśnie tak pocieszają się na forach internetowych. Polecają sobie filmy ku pokrzepieniu serc. Ty też powinieneś mówić tym językiem, jeśli chcesz dać dziecku nadzieję na lepsze jutro i zaszczepić pozytywne myślenie.

Eminem wyszedł na ludzi, tobie też się uda!

Ale nie tylko filmy przekonują dzieci. Młodzi szukają autentycznych przykładów i podają sobie przykłady znanych ludzi, którzy mimo biedy wyszli na prostą. Na jednym forum motywacją do przetrwania szkolnych bojów miała być historia Eminema, słynnego białego rapera. Miał on trudne dzieciństwo – bez ojca i z matką z podejrzeniami zaburzeń psychicznych – a jednak dzięki zrządzeniu losu został usłyszany przez człowieka związanego w wytwórniami muzycznymi. Potem sukces przyszedł bardzo szybko.

Takich właśnie przykładów potrzebują dzieci. Łatwiej im przetrwać życiowe przepychanki, jeśli mogą utożsamiać się z dzisiejszymi gwiazdami wiedząc, że tak jak oni mieli ciężko w młodych latach.

Rodzina to skarb

Jeśli chcesz pomóc dziecku, to na bieżąco omawiaj jego kłopoty. Stale wtłaczaj mu pozytywne myśli do głowy i mów dziecku, że je kochasz. Młody człowiek musi wiedzieć, że zasługuje na miłość mimo braku pieniędzy w domu. Musi być też przekonany, że to nie on jest powodem, dla którego rodzice nie mają pieniędzy. Dziecko wiedząc, że ma wspaniałą rodzinę, będzie czuło że posiada wyjątkowy skarb, którego nie ma nikt inny. Ten argument bardzo często pojawia się w dyskusjach na forum młodych osób. Dzieci wspierają się wzajemnie pisząc m.in. ciesz się, że masz wspaniałą mamę – nie ważne, że nie jest bogata; koleżanki z kasą zazdroszczą ci fajnych rodziców, którzy mają dla ciebie czas. W oczach młodych rodzina jest antidotum na zło. Słowem, tworząc silne więzi z dzieckiem pomożesz mu przerwać szkolne odrzucenie.

Fundacja Zaradni

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here