Trzeba być czujnym. Poradnik wakacyjny

0
70

Pliki banknotów ryzykownie przechowywanych w portfelu lub w kieszeniach powoli odchodzą do przeszłości. Teraz wyjeżdżając na wakacje zabieramy ze sobą najczęściej kartę płatniczą lub smartfon z aplikacją banku. Ale czy dają nam one pewność bezpieczeństwa?

Jeżeli zostaniemy okradzeni, złodziej mając w dłoni jedynie kartę lub telefon – niczego z nimi nie zrobi. Dopiero znając kody PIN i hasła dostępu będzie w stanie dobrać się do naszych pieniędzy. Dlatego to właśnie na ochronie tych danych powinien się skupić każdy posiadacz karty płatniczej czy smartfona z aplikacją banku. Ważna jest również znajomość procedur postępowania w razie kradzieży naszych środków płatniczych oraz korzystanie z wszystkich dodatkowych zabezpieczeń.

Utraciliśmy lub zgubiliśmy

Kartę – pierwszą linią kontaktu jest zawsze infolinia banku lub System Zastrzegania Kart (zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu +48 828 828 828). Infolinia jest czynna całą dobę, więc zdarzenie można zgłosić o dowolnej porze. Bank najpierw zastrzega pieniądze, a następnie zabezpiecza dostęp do karty. Jeżeli kradzież miała miejsce w Polsce, istnieje możliwość dalszego korzystania ze środków na rachunku. Dzięki usłudze BLIK można płacić za zakupy w sklepach i Internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.

Telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną –  ważne jest, aby zablokować go w banku. Można to zrobić samodzielnie w bankowości internetowej (o ile użytkownik w danym momencie ma dostęp do komputera), za pośrednictwem infolinii banku lub doradcy online. Zatem jest to podobna procedura jak w przypadku utraty karty płatniczej. Warto też pamiętać, że jeśli bezpiecznie korzystamy z telefonu, czyli blokujemy go hasłem i nie udostępniamy danych do logowania, to ustrzeżemy się kłopotów.

Skimming

Przestępstwo to polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub wypłat z bankomatów. Wiele kart zostało odpowiednio zabezpieczonych w ramach specjalnego systemu monitorującego. Nie zwalnia to jednak z czujności. Korzystając z bankomatu należy pamiętać o zasłanianiu klawiatury podczas wpisywania kodu PIN oraz czytaniu informacji na ekranie bankomatu.

Phishing

Przestępca w celu wyłudzenia danych podszywa się pod bank. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że klient otrzymuje maila od instytucji, w której prowadzi rachunek bankowy. Warto jednak być czujnym i sprawdzić, kto jest nadawcą wiadomości, bo z reguły nie jest nią bank. W ten sposób autorzy spreparowanej korespondencji próbują skłonić adresatów do wejścia na stronę „weryfikacja” lub inną o tytule sugerującym konieczność potwierdzenia danych do logowania. W tekście zazwyczaj ukryty jest link prowadzący do zupełnie innej strony, która ma wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej. W sytuacji, gdy otrzymamy taką korespondencję i nie mamy pewności, od kogo pochodzi, najlepiej zadzwonić na infolinię i dopytać o szczegóły otrzymanego maila. Warto jednak pamiętać, że banki nie wysyłają wiadomości e-mail z prośbą o weryfikację danych personalnych.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here