W 2014 r. 2,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie

7
140

W 2014 r. 2,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, a ich wydatki nie przekraczały minimum egzystencji – wynika z wtorkowego (9 czerwca br.) komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

Według GUS ubóstwo skrajne oznacza wydatki poniżej 540 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej lub 1458 zł dla gospodarstwa czteroosobowego: dwie osoby dorosłe plus dwoje dzieci. Ubóstwo relatywne oznacza wydatki na poziomie 713 zł miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie i 1926 zł dla czteroosobowej rodziny. Ubóstwo ustawowe oznacza wydatki na poziomie 542 zł miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie i 1824 zł dla czteroosobowej rodziny.

Stopa ubóstwa skrajnego pozostała na tym samym poziomie (7,4 proc.). Grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem skrajnym stanowiły rodziny wielodzietne. W 2014 r. poniżej tego minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 3 dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu.

Zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wyniósł ok. 10 proc, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym.

Nie odnotowano istotnych zmian w zasięgu tzw. ubóstwa relatywnego, pozostało ono na tym samym poziomie (16,2 proc.).

Na zbliżonym poziomie utrzymał się też zasięg ubóstwa ustawowego, czyli kwalifikującego do interwencji socjalnej – 12,2 proc. (w 2013 r. – 12,8 proc.).

Jak wskazują analitycy GUS, bezrobocie, niskie wykształcenie, miejsce zamieszkania na wsi, wreszcie obecność w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej, zwiększa zagrożenie ubóstwem.

7 COMMENTS

  1. U mnie może nie skrajne ale niestety debet na koncie mam za często. Teraz mam nadzieję będzie inaczej, bo otworzyłam konto getin up, dostałam kartę z wyświetlanym stanem konta więc łatwiej mi wszystko kontrolować.

  2. Mam dwójkę małych dzieci i pracuję tylko dorywczo za mniej więcej 1000 zł miesięcznie. Mąż zarabia około 1800 zł netto. Po opłaceniu rachunków i kupnie podstawowych rzeczy ledwo starcza. Nie wyobrażam sobie jak ludzie przeżywają przy mniejszych zarobkach.

  3. W każdym państwie są bogaci i biedni. Kwestia jaki odsetek z tych skrajnie biednych stanowią ludzie dotknięci patologią, czyli pijaki, alkoholicy, nałogowcy, a jaki procent stanowią ludzie, którzy próbują zmienić swój los, ale nie radzą sobie z rzeczywistością.

  4. A potem dziwić się, że małe dzieci biegają po ulicach brudne i głodne i źle kończą. Jak cię nie stać to nie zakładaj rodziny !!!!!!!!

  5. O czym ty mówisz einsteinie??!! Idź do roboty w tym chorym kraju, zarób 1600 brutto i spróbuj za to wyżywić rodzinę

  6. Rynek pracy jest straszny, dlatego tylu młodych ludzi decyduje się wyjechać. I zazdroszczę im tego, też na ich miejscu bym sie nawet chwilę nie zastanawiał. Nie ma co siedzieć w tej dziurze i kombinować jak nakarmić dziecko i zapełnić lodówkę.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here