W wakacje sprzedaż samochodów osobowych wzrosła w Polsce i w Unii Europejskiej

0
7

Z najnowszych danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że salony samochodowe w Unii Europejskiej miały kolejne pracowite wakacje. Sprzedaż nowych samochodów osobowych co prawda lekko spadła w lipcu (-1,4 proc.r/r), aby następnie zanotować aż 10 proc. wzrost r/r w sierpniu. Także polski rynek jest w najlepszej formie od kilku lat. W lipcu Polacy zarejestrowali ponad 31 tys. nowych osobówek (+5,4 proc. r/r), a w sierpniu ponad 28 tys. (+20,2 proc. r/r). Zdaniem ekspertów Exact Systems, firmy kontrolującej części samochodowe, sprzedaż nowych osobówek w całym 2016 roku może przekroczyć 400 tys. sztuk.

– W lipcu i sierpniu odnotowaliśmy wzrosty nie tylko w porównaniu do poprzedniego roku, ale i do wyników z kilku ostatnich lat. Co prawda, oba miesiące wakacyjne zakończyliśmy na minusie miesiąc do miesiąca, ale to wynik sezonowego zmniejszenia liczby rejestracji. Tak jest od wielu lat. Dobrą sytuację na rynku zawdzięczamy przede wszystkim firmom – ich udział w zakupach w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zwiększył się jeszcze bardziej w porównaniu do 2015 roku. Klienci indywidualni wciąż częściej wybierają auta używane – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

W Polsce 39 miesięcy wzrostów z rzędu

W lipcu 2016 roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiły się 31 262 nowe samochody osobowe, czyli o 5,4 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2015 roku. Natomiast w sierpniu Polacy zarejestrowali 28 323 osobówek (+20,2% r/r). To w sumie daje 270 313 samochodów osobowych zarejestrowanych od początku roku, co oznacza aż 17 proc. dynamikę rok do roku. Właścicielami nowych osobówek zakupionych w ciągu ośmiu miesięcy tego roku aż w 66,7 proc. są firmy, a tylko 33,3 proc. nabywców to klienci indywidualni. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, udział firm w strukturze klientów zwiększył się o ponad 3 pkt. proc.

Najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek od stycznia do sierpnia 2016 roku w Polsce była Skoda, która ma ponad 12,5 proc. udział w rynku. Drugą pozycję zajęła Toyota, wyprzedzając minimalnie Volkswagena, który uplasował się na trzecim miejscu. W ogólnym rankingu modeli na pierwszym miejscu jest Skoda Octavia, na drugim Skoda Fabia, na trzecim zaś Opel Astra.

Po 8 miesiącach ponad 8 proc. wzrost w UE

Na europejskim rynku samochodów osobowych wzrostowy trend trwający 34 miesiące został przerwany w lipcu, w którym sprzedaż odnotowała minimalny spadek na poziomie 1,4 proc. Jednak sierpień okazał się bardzo pracowitym miesiącem, w którym sprzedaż samochodów osobowych w UE odnotowała wzrost. Europejczycy kupili ponad 819 tys. nowych osobówek, czyli o 10 proc. r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Łącznie, po ośmiu miesiącach w UE zarejestrowano blisko 9,8 mln aut, co daje 8,1 proc. dynamikę r/r.

Od stycznia do sierpnia najwięcej nowych samochodów osobowych wyjechało z salonów w Niemczech (2,1 mln; +5,7 proc. r/r). Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z 1,6 mln zarejestrowanych osobówek (+2,8 proc. r/r). Trzecie miejsce przypadło Francji (1,26 mln; +6,1 proc. r/r). W sumie te trzy kraje odpowiadają za ponad połowę sprzedaży w całej UE. W Europie, pomimo lekkiego spadku, nadal najczęściej kupowaną marką jest Volkswagen (1,1 mln sprzedanych aut).

W 2016 rok przekroczymy granicę 400 tys. rejestracji

Zgodnie z prognozami Exact Systems, zarówno europejski jak i krajowy rynek sprzedaży nowych osobówek odbudowuje się i notuje wzrosty. – Oceniamy, że w Polsce 2016 rok może przynieść wzrost na poziomie nawet 15 proc. r/r, co dałoby wynik powyżej 400 tys. sztuk. Chciałbym podkreślić, że biorąc pod uwagę ostatnie lata, kiedy wolumeny sprzedaży w naszym kraju były na bardzo niskim poziomie, taki wynik będzie naprawdę świetnym rezultatem. Jednak potencjał Polski jest dużo większy. Na przykład w Hiszpanii, która pod względem wielkości i liczby ludności jest podobna do naszego kraju, w ubiegłym roku sprzedano 1 mln aut. Mamy więc jeszcze sporo do nadrobienia – mówi odkreśla Jacek Opala z Exact Systems.

 

*Exact Systems S.A. działa od 2004 r. i jest obecnie czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here