WEKSEL IN BLANCO – co powinieneś o nim wiedzieć

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
2 379

WEKSEL IN BLANCO – co powinieneś o nim wiedzieć

14 Grudzień 2015 - 12:27
0 Komentarze/y)

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych wydatków. Aby im sprostać, wiele osób decyduję się na zaciągnięcie szybkich pożyczek gotówkowych. Nie jest to najlepszy pomysł, niemniej jeżeli już się na to decydujesz uważaj na to od kogo pożyczasz i co podpisujesz. Szczególnie ostrożnym należy być w sytuacji gdy tytułem zabezpieczenia spłaty pożyczki żąda się od Ciebie wystawienia weksla in blanco.

Weksel in blanco to weksel, który w chwili jego wystawienia poza podpisem samego wystawcy nie posiada przynajmniej jednego z pozostałych elementów przewidzianych ustawą, a niezbędnych do tego aby na jego podstawie móc skutecznie dochodzić zapłaty. Brakujące elementy uzupełniane są już przez osobę, która jest w jego posiadaniu.

Weksel in blanco, którego wystawienia wymagają firmy pożyczkowe udzielające szybkich pożyczek gotówkowych przybiera najczęściej formę komputerowego wydruku czystego blankietu wekslowego zaopatrzonego jedynie w podpis wystawcy, bez oznaczenia daty i miejsca wystawienia, kwoty, terminu i miejsca płatności, a nawet osoby na rzecz której został on wystawiony (remitenta). Tym czasem wystawienie takiego „gołego” weksla in blanco może być bardzo niebezpieczne, nawet jeśli sporządzona zostanie jednocześnie umowa wekslowa określającą warunki i zasady jego wypełnienia. Jeżeli bowiem zostanie on zgubiony, skradziony lub wypełniony przez firmę pożyczkową niezgodnie z treścią umowy wekslowej, będzie bardzo trudno wykazać, że był on akurat wekslem in blanco wystawionym przez Ciebie dla zabezpieczenia akurat tej, a nie innej umowy.

W związku z powyższym dla swojego bezpieczeństwa zadbaj by weksel in blanco, który wystawiasz zawierał przynajmniej te dane, które w razie potrzeby pozwolą wykazać związek z zawartą umową pożyczki, tj. datę i miejsce jego wystawienia oraz oznaczenia remitenta. Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie w treści weksla in blanco klauzuli „nie na zlecenie” , dzięki której firma pożyczkowa nie będzie mogła dokonać jego przeniesienia (indosu) na rzecz innego podmiotu i tym sposobem pozbawić Cię możliwości podnoszenia zarzutów wobec jego aktualnego posiadacza, w przypadku wypełnienia weksla in blanco niezgodnie z umową wekslową. Ponadto dobrze jest zaznaczyć na wekslu in blanco, że została sporządzona do niego umowa wekslowa, a nawet oznaczyć umowę na zabezpieczanie, której został on wystawiony.

           

Dodaj nowy komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.