Wszyscy zadłużeni z komornikiem na karku! Do nas!

2
96

Na jakich zasadach działają w Polsce parabanki?
Do kogo skierowane są ich usługi?

Nazwą tą określane są instytucje finansowe, które prowadzą działalność podobną do tej, jaką oferują banki, jednak bez odpowiedniej licencji oraz w obszarze nieobjętym nadzorem finansowym.

Do parabanków zaliczyć możemy m.in.: pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, instytucje pośrednictwa kredytowego, a nawet kantory wymiany walut. Parabankami nazywane są również firmy pożyczkowe pożyczające pieniądze na procent, który zwykle jest dość wysoki. Na koszt oferty pożyczkowej składa się oprocentowanie, odsetki oraz prowizja, na przykład za obsługę klienta. Te pozabankowe instytucje udzielają pożyczek w oparciu o własne środki finansowe. Jest to przeciwieństwo banków, które oferują kredyty za środki depozytowe pochodzące od klientów.

Przeglądając jakąkolwiek umowę z para bankiem, warto zwrócić także uwagę na jej długość. Parabanki w Polsce mają bardzo nieciekawą tendencję do sztucznego wydłużania umowy tylko po to, aby zniechęcić klientów do jej czytania. Jednak po bliższej lekturze okazuje się, że większość zapisów traktuje o tym samym, tyle że umieszczona jest w różnych częściach dokumentu i różnie sformułowana. Oczywiście taka praktyka nie jest prawnie zakazana i świadczy jedynie o tym, jakie parabank ma podejście do klienta – poprzez zniechęcanie go do czytania długiej umowy podejście to raczej nie zasługuje na pozytywną ocenę.

Pobierając pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem w parabanku musimy być szczególnie ostrożni i uważnie przeanalizować całą umowę pożyczki. Często parabanki, według raportu UOKiK, zawyżają koszty takich pożyczek. Szczególnie alarmujące powinno być to, że dochód niektórych firm pożyczkowych w większości składa się z przychodów zbieranych z kar i opłat dodatkowych związanych z nieopłacaniem pożyczek w terminie.

Gdzie można znaleźć pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?
Firma proponująca pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem to kredyty chwilówki. Często oferta takich firm skierowana jest dla osób nie tylko z zajęciami komorniczymi, ale i sądowymi, alimentacyjnymi oraz administracyjnymi. Żeby wziąć tam pożyczkę, należy mieć powyżej 18 lat i być zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Udzielana jest także rencistom, emerytom, rolnikom oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Czy pożyczka taka będzie dobrym wyjściem? Zdecydować musimy sami. Należy koniecznie poznać ograniczenia pożyczek dla zadłużonych oraz ryzyko płynące z powzięcia jeszcze jednego zobowiązania finansowego

Pożyczki przez Internet
Zawierając internetową umowę o pożyczkę, musimy otrzymać jej papierową wersję. Na co zwrócić szczególną uwagę, zanim złożymy swój podpis na dokumencie i formalnie potwierdzimy fakt, że zgadzamy się ze wszystkimi zapisami umowy? Pierwszym elementem, jaki bezwzględnie musimy sprawdzić, jest to, czy wysokość oprocentowania oraz wysokość RRSO w zapisach umowy są takie same, jak na stronach banku. To istotne, ponieważ od tego drugiego czynnika zależy, ile tak właściwie będzie nas finalnie kosztowała cała pożyczka i ile będziemy musieli oddać pieniędzy parabankowi. Ponieważ kredyt bez BIK przez Internet bardzo często obłożony jest kilkoma dodatkowymi opłatami, wysokość RRSO dokładnie określa właściwy procent odsetek. Z tego względu jego inny wynik w umowie, a inny w ofercie parabanku może mieć ogromne znaczenie dla naszych finansów – zwłaszcza gdy RRSO z umowy jest większe od tego, które zaoferował nam bank.

Inną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest zapis dotyczący długości trwania umowy i w rezultacie samej pożyczki. Ma to również znaczące przełożenie na wysokość generowanych kosztów. Im więcej czasu mamy na spłatę pożyczki, tym większe RRSO będziemy musieli opłacić i tym większa będzie nasza rata.

W świetle polskiego prawa umowa pożyczki nie musi zawierać zapisów dotyczących ubezpieczenia kredytu (może to być równie dobrze osobny dokument), ale wiele parabanków i tak umieszcza w niej taką informację. Jeśli już ją tam znajdziemy, to warto sprawdzić, na jaką sumę pożyczka jest ubezpieczona (czy nie została ona zawyżona) oraz ile konkretnie wynosi sama składka, którą jako pożyczkobiorca będziemy musieli zapłacić. Ubezpieczenie kredytu nie jest cechą obowiązkową w tego przypadku zobowiązaniach finansowych i w większości przypadków wynika wyłącznie z ostrożności samej firmy pożyczkowej. Chroni się ona w ten sposób na wypadek np. niewypłacalności swojego dłużnika lub jego śmierci.

W umowach nie brakuje również całego szeregu kruczków prawnych. Jest mnóstwo zapisów o dodatkowych opłatach – prowizyjnych, administracyjnych czy przygotowawczych. Warto wiedzieć, że jeśli w dokumencie nie ma jasno sprecyzowanej kwoty oraz celu takiej opłaty, to pożyczkodawca może taki zapis (i w rezultacie całą umowę) prawnie podważyć.

Czy firmy pozabankowe podbiją polski rynek?
Dalszy rozwój rynku mikropożyczek w Polsce jest nieunikniony. Pożyczka w parabanku nie jest już czymś egzotycznym, a Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do tego typu produktu finansowego. Ma to swoje dobre i złe strony. Po pierwsze konkurencja na rynku zwiększa się, a więc „walka” o klienta będzie coraz ostrzejsza, a co za tym idzie oferty parabanków będą coraz bardziej „ludzkie” i dostosowane do kieszeni Polaków. Z drugiej strony, jednak przesyt rynku może zaowocować powstawaniem firm mniej rzetelnych, których działalność będzie rzutowała na wizerunek całego sektora pożyczkowego.

2 COMMENTS

  1. Takie mi się właśnie wydaje dawanie pożyczek ludziom, którzy już są zadłużeni. Jak się takie historie kończą – proszę przykład http://www.eporady24.pl/spirala_kredytowa,pytania,4,83,1017.html – długi przechodzą na bogu ducha winne dzieci i ich dzieci, bo w Polsce prawo służy prawnikom, a nie obywatelom. W innych krajach długów się nie dziedziczy, a u nas firmy windykacyjne są jak ryby w wodzie, bo przecież nikt takiemu biedakowi nie powie: 6 miesięcy na odrzucenie i ani dnia dłużej. Prawa nikt nie uczy, a znać trzeba, ot, paradoks…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here