Zadłużeni szukają porady

0
68

Aż 50 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że w sytuacji pojawienia się problemów ze spłatą zadłużenia, pomocne byłoby dla nich wsparcie psychiczne i porady udzielane przez rodzinę. 43 proc. badanych za przydatną formę pozafinansowego wsparcia uznaje pomoc w znalezieniu lepszej pracy lub dodatkowych źródeł dochodu

Rodzina

Osoby młode w wieku 18-39 lat znacznie częściej niż osoby w wieku średnim (40-49 lat) za szczególnie pomocne w radzeniu sobie z trudnościami finansowymi uznały wsparcie rodziny (po 58 proc. badanych pomiędzy 18 a 29 rokiem życia i w przedziale wieku 30-39 lat wobec 44 proc. Polaków w wieku 40-49 lat.)

Specjaliści

28 proc. badanych  oczekiwałoby także pomocy w zarządzaniu domowym budżetem i wskazówek, jak racjonalnie gospodarować swoimi pieniędzmi. Z kolei jedna czwarta Polaków poszukiwałaby fachowej porady, jaki powinien być pierwszy krok do wyjścia na finansową prostą.

Chętniej mężczyźni

Najczęściej osoby zmagające się z zadłużeniem, zwracają się o pomoc finansową do najbliższych. Tak przyznaje 30 proc. badanych. Polacy chętniej poproszą o pożyczenie pieniędzy mężczyzn niż kobiety (35 proc. wobec 26 proc.). Co ciekawe, to właśnie ojcu czy bratu chętniej niż matce lub siostrze zwierzymy się z trudności finansowych, jakie nas spotkały. Do grupy, która częściej niż pozostałe proszona jest o pożyczkę, należą badani w wieku 30-39 lat (43 proc.).  Poza prośbą o finansowe wsparcie zadłużeni Polacy liczą też na poradę w znalezieniu sposobu na rozwiązanie sytuacji zadłużenia (14 proc. badanych). Na rozmowie, psychicznym wzmocnieniu i motywacji do spłaty zależy aż 13 proc. osób.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here