ZUS później lub na raty

0
65

Możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne przewiduje poselski projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W środę (8 kwietnia br.) odbyło się jego drugie czytanie. Projekt poparły wszystkie kluby i koła poselskie.

Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie złożył w 2011 r. klub PiS, podobną inicjatywę pod koniec ubiegłego roku zgłosił klub PO. Specjalnie powołana podkomisja nadzwyczajna zdecydowała, że wiodącym projektem będzie propozycja PO.

W dyskusji podkreślano, że ustawa jest bardzo oczekiwana, a przyjęcie projektu skończy z praktyką karania pracodawców za to, że legalnie zatrudniają pracowników. Zaległości wobec ZUS i brak zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek wykluczają przedsiębiorcę z udziału w przetargach, choć jednocześnie mogą w nich startować przedsiębiorcy, którzy oficjalnie nikogo nie zatrudniają, co promuje tzw. szarą strefę. Spłaty w systemie ratalnym stanowią najlepszy sposób odzyskania należności przez ZUS i nie obciążają budżetu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here