Strona główna Kalejdoskop Propozycja pomocy dla frankowiczów jest poniżej oczekiwań

Propozycja pomocy dla frankowiczów jest poniżej oczekiwań

0
Propozycja pomocy dla frankowiczów jest poniżej oczekiwań

To jest kolejny ruch, żeby pokazać, że jest się aktywnym. Ale nie tylko przez komentatorów jest przyjmowany nie najlepiej, także przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Na pewno potrzebny jest mechanizm stabilizujący system kredytów. W tym mechanizmie dla stabilności systemu większą rolę niż kiedykolwiek muszą wziąć na siebie banki. Banki też nie powinny stać zastygłe wobec tych wyzwań i też mają interes w tym, aby kredyty długoterminowe – i złotówkowe, i dewizowe – były obsługiwane.
Oczekuję, że resort finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i bank centralny wraz ze środowiskiem bankowym wypracują bardziej dojrzałe formy, być może w kształcie ustawy. Na razie tego nie ma .
KNF zaleciła, by w tym roku bankom nie wypłacać dywidendy, gdyż banki należy wzmocnić. Jednocześnie, zarówno społeczeństwo, jak i przedsiębiorcy oczekują jak najtańszych kredytów. Pamiętajmy: mamy najniższe w historii stopy procentowe, ale w dalszym ciągu polskie kredyty dla przedsiębiorców są istotnie kosztowniejsze dla gospodarki. Uderza to w konkurencyjność i skalę możliwych inwestycji.
Problem frankowiczów stał się elementem gry politycznej, a nawet bodźcem do powoływania nowych ruchów politycznych. Padały wielkie deklaracje, ale wszyscy koncentrowali się na tym, że zrobią dobrze kredytobiorcom, trochę zapominając, że obok długoterminowego kredytu hipotecznego w dewizach jest także długoterminowy kredyt w złotych, i zapominając o tym, kto za ten mechanizm wsparcia zapłaci.
Janusz Piechociński w rozmowie z dziennikarzami 28 maja br.
Opinie na temat propozycji banków także na stronie: http://www.eurogospodarka.eu/rozne-oceny-propozycji-bankow