Finelf postawił na dywersyfikację

W branży firm pozabankowych już od grudnia 2022 roku nie jest łatwo, a kolejne legislacyjne zmiany w ramach tzw. ustawy antylichwiarskiej tylko pogarszają ten stan rzeczy. 18 maja 2023 roku weszło w życie rozporządzenie, według którego firmy pożyczkowe nie będą mogły udzielić klientowi finansowania bez sprawdzenia jego zdolności kredytowej.

Fot: krzysztofwinciorek.com

– Oczywiście, firmy pozabankowe od dawna sprawdzały pożyczkobiorców, aby obniżyć ryzyko braku spłaty zobowiązania. Wiele z nich pracowało jednak z “trudnym klientami”, aby nie stracić tego segmentu rynku. Od teraz będzie to już niemożliwe, a pożyczkobiorcy z najsłabszą sytuacją uzyskają pomoc tylko w “szarej strefie” – uważa Stanisław Wolniewicz-Duda (na zdjęciu), prezes Finelf.com, twórca porównywarki finansowej Czerwona-skarbonka.pl.

A jak odbija się to na firmach pozabankowych?

Część mniejszych podmiotów już zakończyła swoją działalność . W tym roku do CRIF raportuje 35 firm pożyczkowych, w 2022 roku było ich o 8 więcej. Inne muszą potężnie zaciskać pasa. Prezesi niektórych instytucji pozabankowych mówią o spadku marż nawet o 40 procent. – W takich warunkach nie ma miejsca na rozwój, jest tylko walka o przetrwanie. Skorzystają z tego jedynie największe firmy, które dzięki zapasom gotówkowym przetrwają najtrudniejszy okres i mocniej rozgoszczą się na rynku – mówi prezes Finelf.com.

Aby nie przedstawiać wszystkiego w czarnych barwach – dodaje – że istnieje jeden pozytywny przejaw nowego ustawodawstwa. Większe firmy raportują, że zauważają znaczną poprawę jakości “portfela”, co oznacza, że trafiają teraz do nich pewniejsi klienci i procent niespłaconych pożyczek spada.

Cztery filary

Widząc problemy, z jakimi zmaga się branża pożyczkowa, Finelf.com postawił na dywersyfikację. – Z jednej strony rozejrzeliśmy się za nowymi rynkami z bardziej przewidywalnym ustawodawstwem, aby powtórzyć sukces, który osiągnęliśmy w Hiszpanii. Z drugiej strony wprowadziliśmy zmiany na naszych polskich portalach, aby wzmocnić współpracę z sektorem bankowym. Trzeci filar to nasza aplikacja do finansów osobistych, czyli Kontomierz. Model płatności oparty jest w niej o subskrypcje i z tygodnia na tydzień rośnie nasza baza klientów. Czwarte rozwiązanie to rozbudowa sieci pingtree (także na rynku hiszpańskim) – wylicza Stanisław Wolniewicz-Duda.

– Dzięki elastyczności działań liczymy na to, że w 2024 rok przywitamy w zdecydowanie lepszych nastrojach –  podsumowuje szef Finelf.com.

Przypomnijmy, że spółka Finelf.com zajmuje się pośrednictwem usług i produktów z szeroko pojętej branży finansowej w Polsce, Hiszpanii i Meksyku. Spółka udziela wsparcia w wyborze produktów finansowych takich jak: pożyczki gotówkowe, kredyty czy faktoring. Prowadzi działania w Internecie, korzystając m.in. z narzędzi marketingowych i lead generation, oferując klientom doradztwo i rozwiązania finansowe za pomocą marek takich jak jedna z największych na polskim rynku porównywarek finansowych „Czerwona Skarbonka”, z której miesięcznie korzysta ponad 500 tys. użytkowników.

Źródło informacji i zdjęcia w tekście: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z...