MFiPR: otwórzmy się na możliwości jakie dają Fundusze Europejskie

Otwórz się na nowe możliwości – zachęca Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego w informacji o tym, kto może skorzystać z unijnych pieniędzy, na jakie cele są one kierowane, jak zostać beneficjentem, gdzie szukać informacji na ten temat. Resort podkreśla w tym kontekście, że w maju wystartowało 75 konkursów na Fundusze Europejskie.

„Nowa perspektywa 2021-2027 już wystartowała. To prawie 350 mld zł na inwestycje. Wykorzystując te pieniądze możemy wiele zdziałać! Otwórzmy się tylko na nowe możliwości” – czytamy w resortowym komunikacie.

Według MFiPR Fundusze Europejskie to nie tylko pieniądze, ale i niezliczone możliwości wprowadzania zmian w naszym otoczeniu. Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej setki projektów przeradza się z pomysłów czy idei w konkretne rozwiązania i inwestycje.

Firma, instytucja publiczna, uczelnia, organizacja pozarządowa – tak sformułowano odpowiedź na pytanie „dla kogo” są Fundusze Europejskie. To dobry czas dla osób, które dopiero zaczynają myśleć o swojej firmie lub start-upie. Wystarczy mieć dobry pomysł i potencjał, który można wykorzystać, by sięgać po unijne dotacje – zachęca MFiPR.

Jak podkreślono, Fundusze Europejskie to pieniądze, które realnie oddziałują na niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wspierają innowacje. Dbają o rozwój edukacji i opieki zdrowotnej. Dzięki nim możliwe jest inwestowanie w odnawialne źródła energii, ochronę środowiska oraz bezpieczny i ekologiczny transport. Unijny budżet 2021-2027 to również szansa na szybszą podróż w cyfrową przyszłość Polski, dzięki zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego czy rozwijaniu e-usług. Fundusze Europejskie wspierają także dostępność, czyli zapewniają swobodny dostęp do dóbr i usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/jak-skorzystac-z-funduszy/ zawarto informacje jak, krok po kroku, ubiegać się o pieniądze europejskie. Podkreślono, że Fundusze Europejskie wspierają konkretne projekty. Zgodnie z definicją projekt jest jednorazowym działaniem, dzięki któremu realizuje się wyznaczone cele. Dofinansowanie lub inny rodzaj wsparcia na własny projekt można dostać na bardzo różne inwestycje, dlatego przyznają je różne instytucje. By otrzymać unijne wsparcie, trzeba złożyć wniosek w konkretnym naborze i w odpowiednim terminie. Ocenią go eksperci, a wyniki znajdą się na stronie internetowej instytucji ogłaszającej nabór oraz na Portalu Funduszy Europejskich.

Resort podaje też informacje o tym, co proponują Fundusze Europejskie w maju. Oferta obejmuje łącznie 75 konkursów: 20 z programów krajowych, 35 z programów regionalnych oraz 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. To np. oferta dla MŚP z makroregionu Polski Wschodniej na przeprowadzenie audytu oraz stworzenia strategii wzorniczej. Na jej podstawie, przez wykorzystanie procesu projektowania wzorniczego w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja podnosząca atrakcyjność oferowanych przez nie produktów lub usług.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki obejmuje konkursy dla dużych firm oraz MŚP na dotacje na realizację inwestycji. To ścieżka SMART, która zakłada nowatorską formułę realizacji tzw. projektów modułowych. Przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy, mogą to być prace B+R lub wdrożenie ich wyników oraz dodatkowo dobiera dowolną liczbę modułów fakultatywnych takich jak: cyfryzacja, zazielenienie, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R. 

W woj. kujawsko-pomorskim ogłoszono nabór w konkursie, w którym podmioty wykonujące działalność leczniczą, mogą otrzymać wsparcie, między innymi na wyposażenie w sprzęt medyczny oraz inwestycje w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. To oferta dla samodzielnych, publicznych ZOZ-ów, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot Shutterstock.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Spółki wybiorą leasing, mikrofirmy – zakupy na raty

Leasing, faktoring, zakupy na raty – tak zamierzają w...

Tanio już było. Jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflację?

Można śmiało powiedzieć, że eldorado i rozpasanie budżetowe w...

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu eksportowego?

Wiarygodność kontrahenta zagranicznego, odroczone terminy płatności w eksporcie oraz...

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na mieszkanie?

Chęć posiadania własnego mieszkania, to dla wielu Polaków jeden...