Ruszyły prace nad kształtem nowej Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku

Przyszły budżet dla rolnictwa, bezpieczeństwo żywnościowe i kierunki rozwoju polskiej wsi po 2027 roku – to główne tematy prac Grupy Roboczej ds. Programowania Wspólnej Polityki Rolnej, która rozpoczęła działalność w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, nauki, organizacji branżowych, samorządu rolniczego oraz partnerów społecznych i gospodarczych związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich.

– Rolnictwo i Wspólna Polityka Rolna odgrywają bardzo ważną rolę w przygotowaniu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Zależy nam, aby wszystkie działania i instrumenty wsparcia dla rolnictwa oraz obszarów wiejskich były kontynuowane także po 2027 roku – powiedział podsekretarz stanu Adam Nowak.

Priorytety nowej WPR

Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali o odporności ekonomicznej i klimatycznej gospodarstw, odnowie pokoleniowej, innowacjach, cyfryzacji oraz pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności. Wśród tematów znalazł się także rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich.

– Te obszary są kluczowe nie tylko dla konkurencyjności polskiego rolnictwa, ale również dla bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju całej polskiej wsi – podkreślił wiceminister Adam Nowak.

Wiceminister zwracał także uwagę na znaczenie wsparcia dla młodych rolników oraz większego wykorzystania środków na badania i nowoczesne technologie w rolnictwie.

Wspólne przygotowanie stanowiska Polski

Przy przygotowaniu nowej perspektywy finansowej UE współpracują przedstawiciele administracji, środowiska naukowego, organizacji rolniczych i partnerów społecznych.

– Możemy różnić się w szczegółach, ale wszyscy mamy wspólny cel: silne polskie rolnictwo i jak najlepsze warunki dla rozwoju obszarów wiejskich w nowej perspektywie finansowej UE – zaznaczył Adam Nowak.

Adam Nowak podkreślił, że nowa Wspólna Polityka Rolna powinna nadal wspierać najważniejsze działania dla rolnictwa i obszarów wiejskich.

Polska chce utrzymać silną pozycję w UE

Nowa perspektywa finansowa ma wspierać dalszy rozwój konkurencyjności polskiego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego. Uczestnicy spotkania zwracali także uwagę na wyzwania związane ze zmianami klimatu, sytuację międzynarodową oraz większą konkurencję na światowych rynkach żywności.

– Polska jest dziś jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej i ma jeden z najlepszych bilansów handlowych w sektorze rolno-spożywczym. To efekt pracy rolników, przetwórców i całego sektora – powiedział Adam Nowak.

Przygotowania do nowej perspektywy UE

Rekomendacje przygotowane przez Grupę Roboczą mają pomóc w opracowaniu polskiego stanowiska dotyczącego przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej oraz nowej perspektywy finansowej UE na lata 2028–2034.

– Musimy patrzeć w przyszłość i przygotować rozwiązania, które będą wspierały rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich także w kolejnych latach – podsumował Adam Nowak.

Źródło: MRiRW. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.
Potwierdzamy zapisanie się na nasz Newsletter.

Otrzymuj darmowe e-wydanie na e-maila

Otrzymuj co miesiąc DARMOWY numer miesięcznika Eurogospodarka w formie e-wydania. Ponad 60 stron ważnych i aktualnych tekstów.

Pozostałe artykuły

Umowa UE-Mercosur – pierwsze dane korzystne dla polskiego rolnictwa

Pierwszy miesiąc obwiązywania umowy handlowej pomiędzy Unią europejską a...

Zmiana klimatu oraz geopolityka destabilizują produkcję rolną

Polskie rolnictwo mierzy się jednocześnie ze skutkami zmian klimatu,...

Nasz głos musi być słyszany w Brukseli 

Sekretarz stanu Jacek Czerniak reprezentował Polskę podczas posiedzenia ministrów...

Inauguracja Programu Mentoringowego AgroWoman 2026

Fundacja AgroWoman, we współpracy z partnerami strategicznymi, McDonald’s Polska...

Zasady wspólnej polityki rolnej będą uproszczone

Przyjęty w grudniu przez Parlament Europejski pakiet uproszczeń Omnibus dla wspólnej polityki...

Solidarnie przeciw umowie UE-Mercosur

Rolnicy całej Europy protestowali w czwartek (18 grudnia) w...

Kobiety, które zmieniają polską wieś 

Europejska Fundacja Wsparcia Rozwoju Kobiet na Wsi „Agro Woman”...

Pożegnanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego

24 lipca minister Czesław Siekierski oficjalnie zakończył swoją misję...