Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – spółki, które w porozumieniu z samorządami budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem – działają już w co czwartej gminie w Polsce – mówił w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe funkcjonują od 2021 roku. Celem tych start-upów jest budowa mieszkań w małych i średnich miejscowościach, w partnerstwie z samorządami. Takie mieszkania, z opcją wykupienia na własność, mogą być dodatkowym argumentem, którym samorządy zachęcą potrzebnych im specjalistów (lekarzy, nauczycieli, weterynarzy, itd.) do podjęcia pracy na ich terenie. To atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej.

„Samorządy nie potrzebują żadnych środków własnych, aby uczestniczyć w tym programie. To jest szczególnie istotne dla małych i średnich miejscowości niedysponujących odpowiednimi środkami w budżetach” – wyjaśnia Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

KZN przekazuje gminie 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z przeznaczeniem na objęcie udziałów w spółce, która zbuduje mieszkania na swoim terenie. 

„To umożliwia tworzenie kapitału zakładowego, a dzięki odsetkom spółka może funkcjonować. Takie rozwiązanie gwarantuje też to, że gminy angażują się aktywnie w proces inwestycyjny. To one określają warunki, na jakich przekażą mieszkania użytkownikom” – wyjaśnia prezes Urban. 

Program SIM wspiera również Bank Gospodarstwa Krajowego. Można w nim uzyskać na ten cel kredyt na preferencyjnych zasadach do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie).

Źródło informacji i zdjęcia: PAP MediaRoom.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Ekonomiści zaniepokojeni tempem zadłużania się kraju

W przyszłym roku dług publiczny przekroczy 2 bln zł,...