Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych na nieważności umowy, co może prowadzić do umorzenia salda kredytowego. Warto jednak pamiętać, że obowiązek spłaty rat kredytu nadal istnieje. Dlatego ważne jest, aby kredytobiorcy jak najszybciej skonsultowali się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach dotyczących kredytów frankowych, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i poradę prawną w tej trudnej sytuacji.

W dobrym kierunku

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku spowodowało zamieszanie, ale po pewnym czasie widać, że wielu kredytobiorców nie ma powodów do obaw. Sędziowie zaczęli podejmować pierwsze decyzje dotyczące spraw prowadzonych dotychczas przeciwko temu bankowi. Jak obserwują kancelarie frankowe, w coraz większej liczbie spraw widać, że sądy wydają postanowienia o zawieszeniu całego postępowania na podstawie art. 174 par. 1 pkt. 4 k.p.c. i wzywają syndyka do udziału w wytoczonych sprawach.

– Frankowicze mają wciąż o co walczyć. Umowy kredytowe zostały zawierane głównie w 2008 roku, przeważnie na 30 lat. Obecnie większość frankowiczów jest zatem w połowie drogi do spłaty kredytów, a wpłacone raty zwykle pokrywają już wartość zaciągniętego kredytu. Kolejne raty są już nadpłatami. Perspektywa kolejnych należności przez kolejne 15 lat powinna rozpalić wyobraźnie frankowiczów, którzy wahają się przed złożeniem pozwu i wystąpieniem o zawieszenie spłaty kredytu zaciągniętego w Getin Noble Banku – mówi mec. Bartosz Czupajło (na zdjęciu), partner w kancelarii adwokackiej Czupajło Ciskowski & Partnerzy, która od 2017 roku specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych przeciwko bankom.

Czy jednak pod górkę?

Dobra wiadomość dotyczy frankowiczów, którzy jeszcze nie spłacili należności kredytowych. Przychylność sądów sprawiła, że mogą teraz ubiegać się o zawieszenie rat lub umorzenie umowy kredytowej z Getin Noble Bank. Po 20 lipca 2023 r., kiedy sąd ogłosił upadłość banku, frankowiczów napotyka kolejna trudność, która dotyczy reprezentujących ich kancelarii.

Wiele kancelarii unika obecnie obsługi spraw frankowych związanych z Getin Noble Bank, ponieważ dla niektórych mogą być niepewne i nieopłacalne. Po ogłoszeniu upadłości banku frankowiczom pozostaje jedynie możliwość żądania ustalenia nieważności umowy. Zwrot pieniędzy z banku, od których kancelarie naliczały dodatkowe wynagrodzenie w postaci tzw. success fee, nie jest już możliwy. Osoby poszkodowane przez bank będą zatem musiały zainwestować w proces własne środki. Biorąc jednak pod uwagę perspektywę spłacania rat przez kolejne 15 lat, honorarium kancelarii nie stanowi wielkiego wydatku w porównaniu do kosztów, jakie frankowicze musieliby ponieść, nie wnosząc swojej sprawy do sądu. Należy pamiętać, że niektóre kancelarie wciąż podejmują się obsługi prawnej umów frankowych znajdujących się w Getin Noble Bank – dodaje mec. Bartosz Czupajło.

Przypomnijmy, że w dniu 20 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku S.A. (sygn. akt: WA1M/GU/188/2023). Od tego momentu był liczony 30-dniowy termin na zgłoszenie swoich wierzytelności do syndyka. Termin ostatecznie upłynął 21 sierpnia 2023 r. W związku z tym wielu klientów banku, zwłaszcza posiadaczy kredytów frankowych, zastanawia się, czy nadal mogą zgłosić roszczenia wobec banku i umorzyć umowę kredytową. Pomimo upływu ustawowego terminu na zgłoszenie wierzytelności, istnieją nadal możliwości skutecznego dochodzenia swoich praw.

***

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka – kancelaria specjalizująca się w reprezentowaniu konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi, głównie w sprawach frankowych oraz kredytów złotówkowych opartych o WIBOR.

Źródło informacji i zdjęcia w tekście: Newseria. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Noble Getin Bank, upadłość, kredyty frankowe,

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....

Cierpliwość przedsiębiorców ma swoje granice

40 proc. firm z sektora MŚP zawsze upomina się...