Zachodniopomorskie. Samorządy zawiązują partnerstwa, by wspólnie inwestować fundusze unijne

Razem można więcej. Wiedzą o tym zachodniopomorskie gminy i powiaty, które tworzą lokalne partnerstwa. Dzięki temu łatwiej będzie im inwestować środków z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

W ostatnich tygodniach kilkanaście samorządów z woj. zachodniopomorskiego zawarło porozumienia dotyczące współpracy. To Partnerstwo Powiatu Gryfickiego oraz Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego.

W nowej unijnej perspektywie, podobnie jak obecnie, ważnym elementem będą inwestycje realizowanie lokalnie, w partnerstwie między samorządami. Dotychczas takie zintegrowane inwestycje zdały egzamin wzorcowo i pozwoliły m.in. na budowę nowych centrów przesiadkowych, ścieżek rowerowych, zakup niskoemisyjnych autobusów czy realizację projektów środowiskowych i gospodarczych. 

W rozpoczynającej się perspektywie, terytorializacja wsparcia, zgodnie z wytycznymi unijnych instytucji, będzie kontynuowana i mocno rozwijana.

 W programie regionalnym na lata 2021-2027 poświęcony będzie jej jeden specjalny priorytet. W ramach instrumentów terytorialnych wsparcie na realizacje swoich strategii rozwojowych uzyska 12 partnerstw samorządów lokalnych obejmujących cały obszar Pomorza Zachodniego.

W ubiegłym roku samorządy zainicjowały współpracę związaną z przygotowywaniem strategii. Teraz ją formalizują.

Po powołaniu związku ZIT (w jednej z form współpracy jednostek samorządu terytorialnego) zostanie opracowana i uchwalona wspólna strategia ZIT. Wartość środków FEPZ na realizację działań w ramach ZIT dla powiatu sławieńskiego to 11,4 mln euro.

Budżet nowego programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego”  w chwili obecnej szanuje się na ponad 7 mld zł.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa 2021-2027 

Podsumowanie zakończonego z sukcesem procesu negocjacji Umowy Partnerstwa na...

Poznań. Konwent Marszałków Województw RP

Wdrażanie Funduszy Europejskich w Polsce w nowej perspektywie finansowej....

Dodatkowe 81 mln na transport miejski na Śląsku

O dodatkowe 81,77 mln zł zwiększony zostanie budżet w...