Banki udzieliły już blisko 6 tys. „Bezpiecznych kredytów 2 proc.”

Kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą do rat funkcjonuje od ponad dwóch miesięcy. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” po niedawnym starcie już zmienił rynek nieruchomości. Rząd chce by do końca tego roku banki obsłużyły 50 tys. wniosków kredytowych. 

„Dzięki temu kredytowi młodzi bez pierwszego mieszkania mogą uzyskać finansowanie zakupu własnego lokum na warunkach podobnych, jak przed pandemią. Ten kredyt daje poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach – przekonywał Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. – Zakładamy złożenie około 50 tys. wniosków w tym i kolejnym roku” – dodał.

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) przekonywał, że sektor bankowy wspiera każdy program adresowany do rynku.

„W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordowo niską akcję kredytową. Potrzebna była jakaś inicjatywa. Po wprowadzeniu kredytów hipotecznych opartych o stałą stopę procentową już pierwsze dane wskazywały na odbicie rynku” – informował Tadeusz Białek.

Na koniec sierpnia dziewięć banków udzielało „bezpiecznych kredytów 2 proc.”, kolejne cztery negocjują umowy z BGK.

„Za kilka tygodni około 15 banków będzie oferowało ten kredyt hipoteczny kierowany do młodych” – stwierdził Tadeusz Białek.

Obecnie według informacji prezesa ZBP banki podpisały z kredytobiorcami 5720 umów na kwotę prawie 2,2 mld złotych.

„Zakładamy, że po wakacjach zwiększy się zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopie procentowej w miastach 100 – 200 tys. mieszkańców i powiatowych. Natomiast w większych miastach >>rozrusza się<< rynek wtórny” – prognozował Tadeusz Białek.

Według ekspertów beneficjentami programu będą deweloperzy z mniejszych miast, którzy mają w ofercie mieszkania o wartości 600 – 700 tys. złotych. Niestety, wzrost popytu łączy się ze wzrostem cen.

„W mniejszych ośrodkach klienci dłużej się zastanawiają nad zakupem mieszkania i częściej wolą mieszkania gotowe, nie w stanie surowym – potwierdzała Iwona Sroka, członek zarządu firmy deweloperskiej Murapol. – W lipcu i sierpniu 40 proc. transakcji kupna dokonały osoby korzystające z bezpiecznego kredytu” – dodała.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to nie tylko oferta dla deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych. Dla nich dodatkowo ruszył system oszczędzania „konto mieszkaniowe”. Można na nim bezpiecznie oszczędzać w banku, a jeśli zmienią się plany życiowe wycofać środki, jednak bez premii od państwa.

„Będziemy prowadzili działania mające podnieść jakość życia w starszych mieszkaniach – termomodernizacja, panele fotowoltaiczne. Jednak główną grupą wsparcia pozostają młode osoby, które dotychczas nie miały mieszkania” – podsumował Piotr Uściński.

Panel dyskusyjny „Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwało od 5 do 7 września 2023 r.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie – fot. PAP/ C.Piwowarski
  

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Cudze chwalicie? Zagraniczni turyści na wakacjach w Polsce 

Umiarkowane ceny, czystość, dobra lokalizacja, sprzyjająca wypoczynkowi, smaczna kuchnia...

Biuro czy domowe biurko? 

Już w 92% organizacji wdrożony został hybrydowy model pracy...

Pracownicy z Azji Środkowej coraz chętniej zapełniają wolne wakaty w Polsce

Wojna w Ukrainie sprawiła, że polski rynek pracy przechodzi...

Polacy chcą pracować na emeryturze

63 proc. pracowników w wieku przedemerytalnym i 69 proc....