Ceny gazu i węgla spadają – czy na długo?

Stosunkowo wysoka średnia temperatura ostatnich zimowych miesięcy rozgrzała nadzieje dotyczące stabilizacji cen na rynku surowców energetycznych. Pozytywnej tendencji sprzyja wzmocnienie złotego względem dolara i trendy na światowych rynkach. 

Ceny gazu i węgla powróciły do wartości sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie – czy będą jeszcze niższe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla rynku surowców energetycznych.

Ceny węgla spadają, jednak nadal są historycznie wysokie

Lokalny rynek odczuwa zmiany cen z opóźnieniem. Jedną z podstawowych przyczyn są zawarte przed zimą kontrakty rządowe na dostawy do Polski znacznej ilości węgla, który wciąż jest dystrybuowany przez gminy. Zimowe zabezpieczenie okazało się jednak kosztowne. Stawki wynegocjowane w szczycie rynkowej paniki – ówcześnie akceptowalne – mogą niebawem przestać być konkurencyjne względem prywatnych składów, które prawdopodobnie zaczną dostarczać surowiec zakupiony poniżej cen proponowanych przez Państwo, co może przyczynić się do obniżek cen nadpodaży węgla. 

Na razie jest wciąż drogi, a jego ceny oscylują w sprzedaży detalicznej między 1400-1900 złotych za tonę w zależności od jakości i typu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen węgla w kluczowych dla europejskiego rynku giełdach surowców poniżej 140 dolarów za tonę do końca I kwartału 2023 roku wynosi 65 proc.

Optymizm na rynku gazu

Gaz w Europie wciąż tanieje – od początku 2023 roku ceny surowca spadły o 25 proc.. Wyceny kontraktów według holenderskiego instrumentu ICE Entawex Dutch TTF (europejski wskaźnik referencyjny dla cen gazu ziemnego) dla najbliższych miesięcy oscylują wokół 55-56 euro za MWh. Dla porównania w sierpniu 2022 roku, który był szczytowym okresem wyceny gazu, sięgały one 350 euro za MWh. 

Spadkom cen sprzyja łagodna zima, która pozwoliła na wysokie zapełnienie europejskich magazynów gazu, w styczniu było to ponad 80 proc. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen gazu w kontraktach TTF na poziomie poniżej 65 euro za MWh do końca I kwartału 2023 roku wynoszą 58 proc.

Źródło: Newseria. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Pracownicy oczekują wzrostu wynagrodzeń

Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń...

Ukraińcy coraz bardziej aktywni na polskim rynku pracy

78 proc. Ukraińców przebywających w Polsce pracuje. Odsetek ten...

Na krótko, blisko domu. Wyjazdy na czerwcowy długi weekend

Chociaż wakacje w tym roku rozpoczynają się wyjątkowo wcześnie,...

Najpierw zadłużenie, potem bankructwo

W I kwartale 2023 r. upadłość ogłosiło w Polsce...