Ceny w 2023 roku. Tanio już było

W minionym roku inflacja mocno uszczupliła portfele Polaków. To się szybko nie zmieni – prognozują ekonomiści, choć w tym roku wzrost cen ma już wyhamowywać.

W tym roku musimy przygotować się na rosnące wydatki, między innymi z powodu powrotu stawek VAT na energię i paliwa, które były obniżone w ramach tarczy antyinflacyjnej – zapowiadają eksperci.

– Ceny paliw i energii będą na pewno na wysokim poziomie. Widzimy, że średnia taryfa została podniesiona o 60 proc. w zależności od operatora, pytanie jak powrót VAT-u wpłynie na ceny paliwa, które już teraz są bardzo wysokie, być może nie spowoduje to dużego wzrostu – komentuje Karol Ciesielski, poranamaklera.pl.

W nowym roku możemy się spodziewać spadku inflacji, która w listopadzie wyniosła rekordowe 17,4 proc. Najpierw jednak – według przewidywań ekonomistów – inflacja w pierwszym kwartale wzrośnie około 19,6 proc. Pod koniec roku ma osiągnąć już jednocyfrowy poziom.

– Nasze oczekiwania dotyczące spinania domowego budżetu będą poddawane presji, ale ta większa racjonalność w zakupach, fakt, że udzielono w 2022 mniej kredytów hipotecznych, to wszystko generuje dławienie inflacji – mówi prof. Bogusław Półtorak.

Nowy rok upłynie pod znakiem zmian na rynku pracy. Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 złotych, a od 1 lipca do 3600.

– Jesteśmy w momencie, gdzie mamy niskie bezrobocie, rosnący poziom zatrudnia, mamy więcej peseli ze względu na migrację uchodźców, to demograficznie dobra informacja, te osoby są zatrudnione w Polsce, wspierają ten rynek pracy – mówi prof. Półtorak.

2023 rok przyniesie też prawdopodobnie podwyżki cen alkoholu i papierosów ze względu na wzrost stawki akcyzy. Zdrożeje także tytoń do palenia.

Źródło: oprac. za wroclaw.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Najnowsza propozycja PKO BP. Ubezpieczenia komunikacyjne

Po sukcesie rynkowym oferty PKO Dom, największy polski bank...

Milionowe długi mieszkaniowe Polaków

Niepłacący lokatorzy to palący problem wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i...

Unijna reforma rynku gazu

W środę (15 marca) Parlament Europejski zgodził się na...

Rekordowa inflacja. Komentarze ekspertów

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r....