Częstochowa. Fundusze Europejskie na dokończenie remontu „gierkówki”

Dodatkowe 21,5 mln zł z Funduszy Europejskich, pozyskane przez władze Częstochowy, pozwolą miastu na sfinansowanie ciągnącej się od lat przebudowy kluczowej drogi północ-południe znanej jako „gierkówka” i rozliczenie do końca roku inwestycji – zgodnie z unijnymi wymogami.

Jak poinformował ostatnio prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dofinansowanie pozyskano na podstawie umowy z NFOŚiGW na prace odwodnieniowe związane z inwestycją.

„Jeżeli do tego dołożymy wcześniej pozyskane z Unii Europejskiej blisko 34 mln zł na wzmocnienie trzech dwupoziomowych skrzyżowań, 9,5 mln zł subwencji ogólnej z budżetu na budowę pięciu kładek dla pieszych, to razem daje dodatkową kwotę 65 mln zł na realizację DK-91. Dotacja unijna w tym projekcie w kwocie 160 mln zł, wzrasta do 225 mln zł” – wyliczał prezydent. 

Wykonawcy inwestycji, firma NDI zapewnia, że prace postępują zgodnie z planem i nie ma przeszkód, aby zakończyć przebudowę do końca roku. Na północnym odcinku drogi układane są warstwy bitumiczne, prowadzone są też prace ziemne przy wykopach i budowie nasypów na łącznicach. Z kolei na południowym odcinku przebudowywanego fragmentu DK-91, na obu jezdniach, trwają prace nad górnymi oraz dolnymi warstwami konstrukcji drogowej.

Przebudowa al. Wojska Polskiego, największa drogowa inwestycja w najnowszej historii miasta, była w pewnym momencie zagrożona, kiedy – po drastycznym wzroście kosztów – okazało się, że pozyskane z Funduszy Europejskich 2014-2020 160 mln zł nie wystarczy na pokrycie 85 proc. kosztów całego zadania. Miasto, by nie zaprzepaścić dotacji, zmieniło wykonawcę i zaciągnęło pożyczki. Teraz te środki mogą być skierowane na pierwotne zadania, a mieszkańcy wkrótce będą mogli korzystać ze zmodernizowanej infrastruktury.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. MZD w Częstochowie.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Aktualna sytuacja polskiego złotego 

Polski złoty w ostatnich dniach jest w centrum burzowego...

Jednoosobowe działalności gospodarcze wybierają restrukturyzację zamiast upadłości 

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w pierwszej połowie...

Światełko w tunelu dla frankowiczów, klientów Getin Noble Bank

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych...

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z...