Czy SKOK-i naruszyły prawo ubezpieczeniowe?

NSA podzielił zdecydowaną większość argumentów podniesionych przez pełnomocników KNF. W szczególności NSA w ustnych motywach wyroku poinformował, że WSA nie wykazał, aby decyzja KNF została wydana z naruszeniem prawa. NSA podkreślił skrupulatność i obszerność ustaleń zawartych w decyzji w przedmiocie nałożenia kary. Ponadto NSA podkreślił, że KNF jako wyspecjalizowany organ nadzoru nie jest zobowiązana do korzystania z opinii biegłych w kwestiach aktuarialnych. NSA podzielił również zaprezentowaną przez pełnomocników KNF wykładnię art. 18 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, wskazując między innymi, że przepis ten określa kryteria kalkulacji składki ubezpieczeniowej, nie uzależnia tej kalkulacji od bieżącej kondycji finansowej zakładu ubezpieczeń oraz że ma zastosowanie niezależnie od formy organizacyjno-prawnej zakładu ubezpieczeń.
W związku z wyrokiem NSA sprawa wróci do ponownego rozpatrzenia przez WSA, który będzie związany oceną prawną wyrażoną przez NSA.
Urząd KNF przypomina, że pomimo uchylenia ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej regulacja analogiczna jak art. 18 ust. 1 i 2 tej ustawy znajduje się w art. 33 ust. 1 i 2 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
źródło: komunikat KNF

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Własna działalność lub kontrakt. Etat wychodzi z mody

Autorzy serwisu CVeasy.pl zbadali rynek pracy niezależnej w Polsce....

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży...

Jak duże wzięcie mają obecnie nowe mieszkania  

Czy popyt na mieszkania nadal się utrzymuje? Jakimi wynikami...

Nowe narodowości na polskim rynku pracy 

Pomimo przeszkód w postaci złożonych procedur oraz długiego czasu...