Na jakie projekty poszukują finansowania samorządy powiatów?

Transport publiczny, drogi, szpitale – starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka wskazuje na jakie projekty poszukują finansowania samorządy powiatów w konkursach startujących w ramach nowej perspektywy finansowej UE. 

W województwach trwają konkursy na dofinansowanie z programów regionalnych. W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Płonka ubolewa, że jeśli chodzi o transport publiczny, w nowym rozdaniu funduszy UE stawia na rozwiązania, które są bardzo kosztowne jak np. zakup autobusów elektrycznych, czy napędzanych wodorem.

„Unia wystąpiła znowu z wnioskiem, że teraz już wchodzimy tylko w te ekologiczne autobusy, a więc elektryczne, bądź wodorowe, które są bardzo drogie i jeszcze nie do końca są sprawdzone. My zaczęliśmy inwestować w autobusy CNG, czyli gazowe, ale wychodzi na to, że gaz jest też szkodliwy. Taki autobus elektryczny średnio kosztuje w granicach 3,5 mln zł, gazowy w granicach 1,5 mln” – wylicza prezes Związku Powiatów Polskich. „Moglibyśmy jeszcze ten okres transformacji naszej, ale już w oparciu o pojazdy gazowe, zabezpieczyć i te środki pozyskać” – dodał.

Dodał, że wciąż jest także potrzeba unijnego wsparcia dróg w powiatach i w miastach na prawach powiatów, tymczasem w obecnej perspektywie środków na ten cel będzie niewiele.

„Drogi to jest podstawowa rzecz i wiemy, że środków na te drogi samorządowe nie będzie. Smutno mi z tego tytułu, że nie możemy przekonać decydentów w Unii, żeby drogi tak przebudować, żeby służyły tak jak na Zachodzie po 20-30 lat w wyniku dobrej przebudowy – powiedział. – Prawdopodobnie uratujemy kwestię tzw. sieci TN-T, czyli korytarzy transgranicznych i być może tutaj my zmieścimy drogi powiatowe, ale to jest tylko malutki procent tych dróg” – stwierdził.

Zaznaczył, że finansowego wsparcia z UE potrzebują także szpitale powiatowe – zarówno na modernizację, jak i zakup sprzętu.

„Środki finansowe na rozwój naszych szpitali, na sprzęt, na rozbudowę szpitali, na potrzeby związane ze szpitalnictwem, czasami trzeba przekształcać szpitale – to są środki bardzo potrzebne na cele inwestycyjne. Unia, z przykrością stwierdzam, idzie bardziej dzisiaj w projektowanie tych działań miękkich, a więc tych, w których nie ma twardych działań inwestycyjnych. To nas bardzo martwi, bo my jeszcze nie mamy tego poziomu rozwoju, który ma Unia, jeżeli chodzi o szpitale powiatowe” – ocenił.

Polityka spójności to główna polityka inwestycyjna Unii Europejskiej. Zapewnia korzyści wszystkim regionom i miastom w UE oraz wspiera wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy, konkurencyjność przedsiębiorstw, zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Polska jest jednym z największych beneficjentów unijnej polityki spójności na lata 2021-2027. 

Źródło informacji i zdjęcia: Serwis Samorządowy PAP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

HoReCa – gastronomia ma problemy, hotele są w lepszej kondycji

Blisko 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych...

Polacy w średnim wieku mają największe problemy finansowe

Zaległości konsumentów, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie...

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem....

Cierpliwość przedsiębiorców ma swoje granice

40 proc. firm z sektora MŚP zawsze upomina się...