Nadchodzi fala niewypłacalności przedsiębiorstw

Wysokie rachunki za energię, rosnące stopy procentowe i koszty pracy, presja inflacyjna i zakłócenia łańcuchów dostaw – te czynniki negatywnie odbijają się na rentowności polskich firm, które od prawie trzech lat funkcjonują  w warunkach nieustającego kryzysu. Efektem jest wzrost liczby niewypłacalności, który według Allianz Trade wyniósł we wrześniu 5 proc. r/r, a na koniec tego roku sięgnie już 10 proc. r/r. 

Oficjalne statystyki mogą być jednak zaniżone, ponieważ wiele firm znika z rynku po cichu, bez dopełniania jakichkolwiek formalności, nierzadko pozostawiając za sobą nieuregulowane zobowiązania finansowe. – Tego kryzysu nie zażegna nawet ustabilizowanie cen energii, ponieważ czynników kosztowych, które go powodują, jest o wiele więcej – wskazuje Sławomir Bąk, członek zarządu ds. oceny ryzyka Allianz Trade.

Wygląda na to, że kończy się kolejny bardzo trudny rok dla polskich firm. Patrząc na liczbę niewypłacalności, które są swoistym papierkiem lakmusowym stanu przedsiębiorstw, widzimy, że nadchodzący rok też nie będzie łatwy – mówi agencji Newseria Biznes Sławomir Bąk.

Według danych ubezpieczyciela należności i ryzyka w Polsce miał miejsce największy na świecie wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w porównaniu do przedkryzysowego 2019 roku. Po trzech kwartałach tego roku ich liczba zwiększyła się o 129 proc. w porównaniu z tym samym okresem ostatniego roku przedcovidowego.

Po części odpowiada za to uproszczenie procedur restrukturyzacyjnych w czasie w pandemii, ale to byłoby zbyt proste tłumaczenie. Przedsiębiorcy stykają się aktualnie z bardzo wieloma problemami i widzimy, że rok do roku mamy już wyraźny wzrost liczby niewypłacalności w całej gospodarce, który na koniec września sięgnął 5 proc. r/r. Trzeba zauważyć, że ubiegły rok, będący punktem odniesienia, też wcale nie miał niskich poziomów – mówi Sławomir Bąk.

Allianz Trade ocenia, że na koniec roku liczba niewypłacalności polskich firm będzie o 10 proc. wyższa niż przed rokiem. Również w przyszłym roku ubezpieczyciel spodziewa się podobnego przyrostu. 

Jak wskazuje ekspert, oficjalne odczyty dotyczące liczby niewypłacalności są jednak i tak zaniżone, co jest efektem dużej skali zawieszania i wyrejestrowywania firm. Tylko we wrześniu br. z rynku zniknęło w ten sposób ponad 60 tys. podmiotów. Wiele przedsiębiorstw – zwłaszcza tych mniejszych – znika bez dopełniania jakichkolwiek formalności. W dobie wirtualnych biur jest to dość łatwe: firma po prostu zaprzestaje działalności bez formalnego uregulowania tej kwestii chociażby w drodze zawieszenia czy wyrejestrowania z CEIDG.

Bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie w ten sposób zakończyć swoją działalność, zanim wpadną w poważne tarapaty – mówi członek zarządu Allianz Trade. – O tyle dobrze, jeśli odbywa się to bez pozostawiania za sobą długów. Mamy jednak do czynienia z przypadkami, w których zakończenie działalności wiąże się z nieuregulowanymi zobowiązaniami i które nie są ujęte w żadnych statystykach. To jest ogromny problem dla firm, które pozostają na rynku, ponieważ takie długi bardzo ciężko się windykuje.

Z problemem niewypłacalności wiąże się też coraz większa skala zleceń windykacyjnych. Według danych Allianz Trade na koniec września br. ich liczba wzrosła o 40 proc. r/r. Tradycyjnie już największe problemy – zarówno z odzyskiwaniem, jak i regulowaniem swoich zobowiązań – mają mniejsze firmy. Jednak od III kwartału br. widać też dużą dynamikę napływu zleceń windykacyjnych dotyczących firm średnich i dużych, co jest efektem topnienia rezerw finansowych nawet wśród tych większych podmiotów.

Widzimy również, że rosną kwoty i złożoność spraw windykacyjnych. To też stanowi potwierdzenie, że na rynku kończą się płynność i zasoby pieniężne – mówi Sławomir Bąk.

O tym, że jest to problem całej gospodarki, a nie jedynie spowolnienie w poszczególnych branżach, świadczy sektorowa struktura niewypłacalności: w tym roku dekoniunktura zaczęła się od budownictwa, ale od II–III kwartału br. liczba niewypłacalności ponownie rośnie także w usługach, handlu i produkcji, które pocovidowe odbicie mają już dawno za sobą.

Przedsiębiorcy mają przede wszystkim bardzo duży problem z bezprecedensowym wzrostem kosztów prowadzenia działalności – mówi członek zarządu Allianz Trade. – To oczywiście wiąże się z presją na marże, ale nie we wszystkich branżach firmy są w stanie przełożyć ten wzrost kosztów na ceny swoich wyrobów i usług. Dość dobrze poradziła sobie z tym branża spożywcza, natomiast w branży produkcyjnej, usługach czy gastronomii już tak wesoło nie jest, ponieważ przedsiębiorcy muszą pamiętać o popycie, którego nie mogą zdusić.

W reakcji na drastyczny wzrost kosztów – przede wszystkim energii – firmy od miesięcy podejmują też działania, które mają go ograniczyć. Wiele z nich zainwestowało już w instalacje fotowoltaiczne i własne źródła OZE, chociaż – jak wskazuje ekspert – obecny czas nie sprzyja inwestowaniu. W dobie kryzysu trzymanie gotówki i maksymalizacja płynności jest bowiem priorytetem, ale wiele firm nie ma po prostu innego wyjścia. Przykładem jest chociażby przemysł maszynowy, w którym udział energii w kosztach wzrósł już ponad dwukrotnie.

Wielu przedsiębiorców, którzy mają wysoki udział energii w koszcie wytworzenia swoich produktów, radzi sobie również, ograniczając produkcję, wyłączając niektóre linie produkcyjne. Skończyło się produkowanie na magazyn, w tym momencie produkcja jest dostosowywana do popytu. Potwierdzają to też wykresy z danymi dystrybutorów gazu na rzecz przemysłu – tu widać wyraźny spadek, zarówno krocząco w ciągu ostatniego roku, jak i porównując konkretne dni rok do roku – mówi Sławomir Bąk.

Wśród innych sposobów na przetrwanie, które stosują polskie przedsiębiorstwa, są też m.in. zakupy energii na rynku spotowym, ograniczanie wykorzystywanej powierzchni biurowej i produkcyjnej, ograniczanie skali produkcji i zawieszanie wszelkiego rodzaju energochłonnych przedsięwzięć (jak np. uprawa kwiatów w szklarniach, piekarnie, odlewnie metali). Wiele firm woli wstrzymać je do przyszłej wiosny lub lata, żeby nie ponosić strat. Część z tych, które nadal działają, funkcjonuje też „na pół gwizdka”, przez dwa–trzy dni w tygodniu, a za pozostałe dni wypłacając pracownikom postojowe.

Ekspert ocenia, że ewentualne ustabilizowanie cen energii przyniesie wytchnienie przedsiębiorcom, ale nie zażegna kryzysu, ponieważ składa się na niego o wiele więcej czynników kosztowych – jak choćby wzrost płacy minimalnej od stycznia, a następnie od lipca 2023 roku, który przełoży się na wzrost kosztów zatrudnienia w przedsiębiorstwach.

Koszty pracy zapewne będą rosły nadal, więc przedsiębiorcy już szukają tu sposobów optymalizacji i często nie zastępują odchodzących pracowników nowymi. Trzeba też pamiętać o koszcie pieniądza, który jest bardzo wysoki i zapewne taki pozostanie jeszcze przez jakiś czas – wymienia członek zarządu Allianz Trade. 

Nie bez znaczenia jest też trudna sytuacja na głównych rynkach polskiego eksportu. Allianz Trade prognozuje, że w tym roku Europę dotknie gwałtowny wzrost liczby upadłości firm – we Francji o 46 proc. r/r, w Wielkiej Brytanii o 51 proc., a w Niemczech o 5 proc. r/r. W przyszłym roku będzie to odpowiednio 29 proc., 10 proc. i 17 proc. We Włoszech w przyszłym roku wzrost liczby niewypłacalności może wynieść 36 proc.

Dlatego w tej trudnej sytuacji bardzo ważne jest to, jak firmy podchodzą do swoich kontrahentów i oceny ryzyka. Pamiętajmy, że ostatnie dwa lata, czyli 2020 i 2021 rok, był to rok wsparcia państwa dla przedsiębiorców i często ich wyniki finansowe, które widzimy dzisiaj, to już są wyniki historyczne, nieodzwierciedlające dzisiejszego ryzyka – mówi Sławomir Bąk.

Źródło: Newseria. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.
Potwierdzamy zapisanie się na nasz Newsletter.

Otrzymuj darmowe e-wydanie na e-maila

Otrzymuj co miesiąc DARMOWY numer miesięcznika Eurogospodarka w formie e-wydania. Ponad 60 stron ważnych i aktualnych tekstów.

Pozostałe artykuły

EKF nigdy nie śpi

Sektor bankowy powinien skupić się na udzielaniu kredytów, nawet...

UE postrzegana jako źródło stabilności

Nowy Eurobarometr, opublikowany z okazji Dnia Europy, pokazuje, że coraz...

Obszary wiejskie potrzebują strategicznego planu oraz dedykowanego budżetu

Europejski Komitet Regionów (KR) zaapelował o uznanie rozwoju obszarów...

Parlament Europejski wnioskuje o ambitny budżet na wyjątkowe czasy

Na kończącej się właśnie sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu...

Dzisiejsze warunki funkcjonowania polskiego biznesu

Polski biznes funkcjonuje dziś w rzeczywistości, którą najlepiej opisuje...

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn skutkują luką emerytalną

Luka płacowa, czyli różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn, to wciąż...

Inwestowanie po pracy – jak budować portfel bez rzucania etatu?

Łączenie etatu z inwestowaniem jeszcze kilka lat temu wydawało się...

UE. Większe środki na walkę z ubóstwem

Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić strategię walki...

Typowy dłużnik 2026. Większość przedsiębiorców twierdzi, że rozpoznaje go bez trudu

Niemal 8 na 10 przedsiębiorców twierdzi, że niesolidnego kontrahenta...

Ten rok upłynie pod znakiem negocjacji ram finansowych UE na lata 2028-34

Rozpoczęta 1 stycznia prezydencja Cypru w Radzie UE stawia sobie...

Jak budować portfel inwestycyjny w 2026 roku?

Po dwóch latach gwałtownych zmian – od szoku inflacyjnego,...

Niższe stopy procentowe oznaczają nowe wyzwania dla płynności i planowania finansowego firm

Listopadowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych...

Cztery branże kumulują 60 procent długów

Przemysł, budownictwo, handel i transport skupiają dziś blisko 60...

Polacy podatnicy nie korzystają z ulg

Aż 24,5% spośród wszystkich deklaracji PIT za 2024 rok...

Polacy oszczędzają jak nigdy wcześniej – co się zmieniło?

Od 2022 roku rośnie odsetek Polaków posiadających oszczędności –...

Transport w kryzysowej luce – rośnie zadłużenie, maleją przewozy

Branża transportowo-spedycyjno-logistyczna w Polsce w drugiej połowie 2025 r....

Tysiąc upadłości konsumenckich mniej niż przed rokiem. Chwilowa poprawa czy długotrwały trend?

Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w...

Koniec wakacji. Co drugi przedsiębiorca odetchnie z ulgą

Co drugi mikro i mały przedsiębiorca przyznaje, że sezon...

Dłużnicy na parkiecie

Z najnowszej edycji badania „Długi spółek giełdowych” przeprowadzonego przez...

Polskie kredyty hipoteczne wciąż należą do najdroższych na naszym kontynencie

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do...

Małe miejscowości, małe długi

Blisko 2 mln Polaków ma trudności z terminową spłatą...

Współpraca z dużym kontrahentem. Mikrofirmy czują, że są na przegranej pozycji

Mikroprzedsiębiorcy nieraz wchodzą w relację z dużą firmą z...

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju...

Komisja Europejska zaprezentowała wstępny projekt unijnego budżetu na lata 2028-2034

Negocjacje z Komisją Europejską ws. unijnego budżetu na lata...

Biznesowe wykorzystanie kryptowlut

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a...

Ograniczona odpowiedzialność, rosnące długi

Żadna forma prawna nie chroni przed długiem, jeśli ktoś...

Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro

– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej...

W rok przybyło pół miliarda złotych długu. Małe firmy na minusie

O ponad pół miliarda złotych wzrosło w ciągu zaledwie...

Polacy odczuwają brak wiedzy na temat inwestowania

Co trzeci Polak odczuwa brak wiedzy w obszarze inwestowania, a...

Eldorado w IT przechodzi do historii 

Sektor IT, od lat uznawany za stabilny finansowo, w...

Scena pełna świateł, zaplecze pełne długów 

Rosnąca dysproporcja pomiędzy kosztami świadczenia usług a tempem wzrostu...

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym,...

Nowy budżet UE. Obronność priorytetem, ale nie będzie cięć w polityce spójności

Obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE po...

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? 

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie...

Prace nad projektem unijnego budżetu na lata 2028-2034

Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich...

Branża budowlana zjada swój ogon

Dla budownictwa miniony rok był jednym z najgorszych od...

Motoryzacja ma pod górkę: jej długi wzrosły, wiarygodność płatnicza spadła

Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut. Rośnie liczba...

Euro czy złoty? Opinie Polaków

74% Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro, a tylko 26%...

Gra o dług 

Choć 81 proc. polskich przedsiębiorców wie, że mogą przenieść...

Równia pochyła firm – restrukturyzacja albo upadłość i 139 mln zł długów

34,9 mln zł zaległości finansowych pozostawiły po sobie firmy...

Prywatne usługi medyczne. Przybywa dłużników, ale zadłużenie spada

Choć liczba dłużników rośnie, ich łączne zadłużenie maleje. Zgodnie...

Co czwarty Polak uważa, że przepisy podatkowe są niejasne 

26% ankietowanych Polaków uważa, że przepisy podatkowe są niejasne,...

Przedsiębiorco: termin wyboru formy opodatkowania mija 20 lutego

Już tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mogą decydować o wyborze...

Korzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W II półroczu 2024 r. kredytobiorcy zawarli nieco ponad...

Polaków nie stać na oszczędzanie? Analiza najnowszego raportu

Polacy coraz rzadziej odkładają pieniądze - w 2024 roku...

ZUS alarmuje. Polakom grozi emerytalne ubóstwo

Milionom Polaków, zwłaszcza samozatrudnionym, grozi emerytalne ubóstwo. Jak wynika...

Jeżeli Europa ma być bezpieczna, musi być uzbrojona

Bezpieczeństwo jest w tym półroczu terminem odmienianym przez wszystkie przypadki za...

Zmiany w składce zdrowotnej – przedsiębiorca zapłaci mniej już od marca 2025

Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe...

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała...

Dobrostan finansowy Polaków. Co mówią najnowsze badania?

Najnowsze badania przeprowadzone na ogólnopolskim panelu Ariadna pokazują, że...

Księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia. Maraton obowiązków rozliczeniowych...

Co dziesiąty mieszkaniec średniego miasta jest dłużnikiem

W miastach o wielkości 20-50 tys. mieszkańców żyje w...

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 rok od lidera finansowania pozabankowego

Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami...

Święta jakby luksusowe

Aż 1/4 Polaków zadłuża się na organizację świąt Bożego...

Eksperci o kredytach frankowych i WIBOR. Trzeba dostarczyć sędziom argumentacji ekonomicznej

„Ochrona konsumenta w sprawach kredytów frankowych została przejęta przez...

Długi handlowe wynoszą 2,4 miliarda złotych, ale to hurtownicy czekają na pieniądze

Ostatnie dane o sprzedaży detalicznej nie napawają optymizmem. Mimo...

Pożyczanie i oddawanie. Dzieci napisały książkę dla dzieci

Co czujesz, kiedy ktoś nie dotrzymuje słowa? Jak ważne...

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów...

Polacy spodziewają się gigantycznych rachunków za ogrzewanie i wzrostu innych opłat

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w październiku 2024 r....

Liczna grupa Polaków planuje pracować na emeryturze

Co szósty Polak to emeryt – wynika z danych...

Z końcem roku przedsiębiorcy ryzykują utratę miliardów złotych z zaległych faktur

W średnich firmach przeterminowane płatności stanowią ponad 20 proc....

Budżet UE na 2025 r. Państwa członkowskie osiągnęły porozumienie

16 listopada 2024 r. w godzinach nocnych zakończyły się...

Gdy firmy tracą stabilność finansową, skutki odczuwają również pracownicy

Zmniejszenie rentowności, problemy z wypłacalnością, a nawet ograniczenie skali...

Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze

Myśląc o emeryturze, dwa razy więcej Polaków odczuwa lęk niż...

Dzieci o finansach. Co wiedzą, o czym rozmawiają i skąd czerpią wzorce?

Szkoła i przedszkole są drugim po rodzicach/opiekunach najpopularniejszym źródłem wiedzy...

W jakich bankach otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, w jakich bankach otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy?...

Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE

Prezydencja Polski w Radzie UE przypadnie na pierwsze półrocze...

Kto udźwignie przyszłoroczny budżet? Nadzieją przedsiębiorcy

Jeśli przedsiębiorcy „nie dźwigną” PKB, Polskę czekają kary....

Długi w paczkach. Rosną zaległości finansowe kurierów

Kurierzy mają pełne ręce roboty. Mimo że maleje wartość...

Wiceminister Szyszko: 120 milionów z KPO to dopiero początek

Pieniądze dla samorządów terytorialnych z puli Krajowego Planu Odbudowy...

Wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Powódź zabiera polskim rodzinom dobytek życia. Cierpią przez nią...

Stawka zero proc. VAT dla darowizn towarów lub usług przekazywanych na rzecz powodzian

Rozporządzenie przewiduje możliwość stosowania obniżonej do 0 proc. stawki...

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku. Komentarz BCC

Rząd ponownie podnosi płacę minimalną. Organizacje pracodawców alarmują: tempo...

EBC dokona kolejnych cięć? Cel inflacyjny coraz bliżej

Allianz Trade spodziewa się drugiej rundy obniżek stóp przez...

Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę wciąż mało popularne

Na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w Polsce w...

Prawie 90 procent dłużników nie wstydzi się swoich zaległości finansowych

Jedynie 14 proc. firm przyznaje, że ich dłużnicy są...

Czy restrukturyzacja to cudowne lekarstwo na zadłużenie?

„Restrukturyzacja - ulga od zadłużenia w 48h”, „Zredukuj zadłużenie...

mObywatel. Płatności kartą są już dostępne

Do usługi ePłatności udostępnionej w aplikacji mObywatel dodana została...

Zadłużeni „milionerzy” drenują mniejsze firmy 

Przedsiębiorstwo z Warszawy, działające w branży nieruchomości, ustanowiło rekord...

Unia Europejska zakaże płatności gotówką?

Ograniczenia płatności gotówką miały w Polsce wprowadzić w 2023...

Oszustwa „na BLIK-a” coraz powszechniejsze

Czy warto pożyczać pieniądze znajomym z social mediów? Te...

Liczba upadłości konsumenckich bije rekordy, ale nastroje są coraz lepsze

W I półroczu 2024 roku sądy zatwierdziły upadłość 10,8...

Spłacone kredyty frankowe. Zapomnieć, czy może nie…

Choć wiele mówi się na temat pozywania banków przez...

Makrodługi mikrofirm 

Jednoosobowe działalności gospodarcze to dominująca pod względem liczebności część...

600 milionów złotych. Tyle Polacy są winni firmom ubezpieczeniowym

Lawinowo rosną zaległe płatności klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych –...

Sektor MŚP wyczekuje cofnięcia Polskiego Ładu

Obrona interesów MŚP w postępowaniach interwencyjno-procesowych oraz uruchomienie mediacji...

Czy powinniśmy zapłacić podatek od prezentów ślubnych? 

Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku....

XIV Europejski Kongres Finansowy

W dniach 10-12 czerwca miał miejsce XIV Europejski Kongres...

Miliardowe długi za telefon oraz Internet

83 proc. dłużników firm telekomunikacyjnych stanowią konsumenci. Ich zaległości...

Wzmocnienie konkurencyjności Europy może przynieść 400 mld euro rocznie

Pomimo technologicznego zaawansowania europejskie PKB w przeliczeniu na jednego...

Europejski Kongres Finansowy

W poniedziałek 10 czerwca, po raz 14 w sopockim...

Tyle zarabiają Polacy

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne...