Polacy rozpoczęli sezon grzewczy – jest spokojniej niż rok temu

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rośnie zainteresowanie opałem. Poszukiwania Polaków są coraz intensywniejsze, ale zdecydowanie spokojniejsze niż w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału znajdują się: drewno opałowe, pellet i ekogroszek – jak wynika z danych OLX. Rzadziej natomiast wpisujemy frazę “węgiel”.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon grzewczy będzie przebiegał spokojniej i co najważniejsze, będzie nas kosztował mniej, niż ten poprzedni. Niemniej jednak spodziewać się można, że wraz ze spadkiem temperatur ceny opału zaczną rosnąć. W przypadku węgla zapowiedzią tego może być notowany od października wzrost cen tego surowca w portach ARA oraz Richards Bay. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja jest stabilna i tak postrzegają ją zarówno kupujący, jak i sprzedający. 

Potwierdzeniem tego są dane OLX. Tylko we wrześniu w tym największym serwisie ogłoszeniowym w Polsce pojawiło się o 23 proc. mniej nowych ogłoszeń oferujących opał niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas jednak ograniczona dostępność opału, stanowiąca konsekwencję działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że więcej osób poszukiwało możliwości jego zakupu w internecie. To zaś automatycznie zwiększyło podaż, co w efekcie przyniosło lawinowy wzrost liczby ogłoszeń na OLX. 

I chociaż w październiku tego roku serwis odnotował o 33 proc. więcej nowych ogłoszeń niż w miesiącu poprzednim, to nadal o 39 proc. proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że liczba ogłoszeń w bieżącym roku jest zbliżona do liczby tych publikowanych w roku 2021, a więc w okresie stabilnym gospodarczo i ekonomicznie.

Ubiegłoroczny, szokowy, skok liczby ogłoszeń oferujących opał, raczej nam nie grozi – mówi Przemek Klemczak, category manager w OLX. Obecnie sytuacja na rynku jest stabilna, a dostęp do opału w zasadzie nieograniczony. Przekłada się to na mniejszą liczbę ogłoszeń w naszym serwisie. Oczywiście spodziewamy się, że wraz ze spadkiem temperatur i wzrostem zapotrzebowania na opał ich liczba będzie rosła, bo też rosło będzie zainteresowanie ze strony kupujących.

A czego najczęściej poszukują kupujący? Z danych OLX wynika, że w październiku największym zainteresowaniem cieszyło się drewno opałowe. W stosunku do poprzedniego miesiąca serwis odnotował wzrost zapytań o ten rodzaj opału o 8 proc. Równie chętnie szukaliśmy pelletu i ekogroszku, które odnotowały wzrosty na tym samym poziomie co drewno opałowe (8 proc.). Co ciekawe fraza węgiel, która w ubiegłym roku znalazła się wśród trzech najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce serwisu, we wrześniu tego roku pojawiała się zdecydowanie rzadziej. To konsekwencja tego, że w wyniku ubiegłorocznych, globalnych, wydarzeń, które spowodowały deficyt węgla, wielu z nas skierowało się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. To zaś przyczyniło się do tego, że jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ubiegłoroczny sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Czy powtórzymy ten sukces w bieżącym roku okaże się w przyszłości.

Źródło informacji i zdjęcia: Newseria. 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Nowe narodowości na polskim rynku pracy 

Pomimo przeszkód w postaci złożonych procedur oraz długiego czasu...

Czy mieszkania będą droższe

Czy wraz ze spadkiem inflacji ceny nowych mieszkań przestały...

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej globalny. Z...

Programy stażowe remedium na problemy kadrowe firm? 

Przedsiębiorcy coraz chętniej wyciągają ręce po pracowników dopiero co...