Poznań. Konwent Marszałków Województw RP

Wdrażanie Funduszy Europejskich w Polsce w nowej perspektywie finansowej. Omówienie bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz możliwości uczestnictwa w jej powojennej odbudowie. To główne tematy poruszane w Poznaniu podczas obrad przedstawicieli samorządów regionów. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Polska jest największym beneficjentem Polityki Spójności spośród wszystkich państw członkowskich UE. Łącznie do dyspozycji mamy ponad 76 mld euro. Rekordowe 44 proc. z tej kwoty na lata 2021-2027 zarządzane jest bezpośrednio w regionach. Gwarantuje to więcej inwestycji we wszystkich samorządach. Oznacza także najlepsze i najefektywniejsze wykorzystanie tych pieniędzy, zgodnie z lokalnymi potrzebami – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Współfinansowanie projektów w ramach budżetu państwa

Wiceszefowa MFiPR poinformowała również o podziale limitu na współfinansowanie z budżetu państwa programów regionalnych na lata 2021-2027.

– Podobnie jak w poprzedniej perspektywie rząd wspierać będzie z budżetu państwa beneficjentów programów regionalnych w zapewnieniu części wkładu własnego. W najbliższym czasie przystąpimy do aktualizacji kontraktów programowych w tym zakresie – wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wsparcie dla partnerstw terytorialnych w ramach programów krajowych

Wiceminister mówiła również o podejściu terytorialnym w polityce rozwoju i współpracy samorządów lokalnych.

– Wzmacnianie współpracy i zintegrowanego podejścia do rozwoju na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym zostało wskazane jako jedno z istotnych działań Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Współpraca JST stała się narzędziem wsparcia prowadzonej polityki rozwoju – wyjaśniła sekretarz stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podsumowanie realizacji Umowy Partnerstwa 2014-2020

Ostatnim zagadnieniem poruszonym przez wiceminister było zamykanie programów operacyjnych obecnej perspektywy. Na poczet inwestycji realizowanych ze wsparciem środków Polityki Spójności na lata 2014-2020 zakontraktowano już niemal całość dostępnej alokacji (99 proc). Rozliczone wydatki wykazane przez beneficjentów projektów wynoszą 280 mld zł w części dofinansowania UE (ponad 79 proc. alokacji). Do wydatkowania i rozliczenia z beneficjentami pozostaje kwota ok. 73,3 mld zł dofinansowania unijnego.

Konwent w międzynarodowym gronie

W obradach Konwentu wziął udział ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej – Emma Toledano Laredo, dyrektor w Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej KE oraz Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Piętrzy się liczba niezapłaconych polis

Rośnie zadłużenie klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych. Z danych Krajowego...

Finelf postawił na dywersyfikację

W branży firm pozabankowych już od grudnia 2022 roku...

Pożyczamy coraz więcej – czy Polacy są bogatsi?

Ponad 9,7 mln pożyczek (w tym e-commerce) na kwotę...

MFiPR: otwórzmy się na możliwości jakie dają Fundusze Europejskie

Otwórz się na nowe możliwości - zachęca Ministerstwo Funduszy...