Prognozy ekonomiczne na 2016 r.

Firmy prognozują poprawę swojej sytuacji ekonomicznej w 2016 roku
Jak wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród 731 średnich i dużych firm w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, aż 66% firm w Czechach, 63% w Rumunii i 61% na Węgrzech spodziewa się polepszenia swojej sytuacji ekonomicznej w 2016 roku. Średnia dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 51%. Wśród polskich respondentów odsetek odpowiedzi pozytywnych był najniższy – 24% firm oczekuje poprawy swojej sytuacji ekonomicznej, a kolejne 54% spodziewa się stabilizacji. Podobne wyniki otrzymano w Estonii (29% odpowiedzi pozytywnych i 51% neutralnych). W obu tych krajach otrzymano drugi najwyższy odsetek firm negatywnie prognozujących swoją sytuację ekonomiczną w 2016 roku (21% w Estonii i 23% w Polsce). Najwięcej odpowiedzi negatywnych, otrzymano w Bośni i Hercegowinie (32%).
– Polscy przedsiębiorcy działają w warunkach stałego wzrostu gospodarczego już od ponad 10 lat. Nic dziwnego, że nie są tak dużymi optymistami, jak firmy w innych krajach regionu, które miały do czynienia z prawdziwym kryzysem – mówi Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
40% polskich firm planuje zwiększyć zatrudnienie w 2016 roku
Wzrost zatrudnienia w 2016 roku planuje najwięcej firm w Rumunii (42%), w Polsce (40%) oraz na Węgrzech (39%). Najmniej firm planuje zatrudnianie nowych pracowników na Litwie i Łotwie (po 21%). Tam również najwyższy odsetek badanych firm planuje redukcję zatrudnienia (odpowiednio 18% firm na Litwie i 19% na Łotwie). Zdecydowana większość firm planuje utrzymanie zatrudnienia na poziomie zbliżonym do obecnego. W Polsce odsetek ten wynosi 49%.
– Paradoksalnie polskie przedsiębiorstwa dokonały radykalnej restrukturyzacji zatrudnienia w latach 2009-2010 obawiając się kryzysu gospodarczego w naszym kraju. Dlatego te firmy, które bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość są świadome, że ich dalszy rozwój może wymagać wzrostu zatrudnienia. To dobra wiadomość dla młodych osób, którym w ostatnich latach trudno było znaleźć miejsce pracy – mówi Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Blisko połowa firm w Polsce przewiduje podwyżki dla pracowników
Trzy na cztery firmy w Czechach i w Estonii planują w 2016 roku podwyżki dla pracowników. Bardzo wysoki wynik w badaniu (69%) uzyskała również Litwa. Polska z wynikiem 45% uplasowała się w grupie krajów z najmniejszym odsetkiem przedsiębiorstw przewidujących wzrost płac zaraz za Łotwą (39%), Węgrami (39%) i Bośnią i Hercegowiną (42%). Odsetek firm planujących obniżanie płac w 2016 roku był w przebadanej grupie znikomy.
– Stabilność polskiego otoczenia gospodarczego na przestrzeni ostatnich lat skłania przedsiębiorców do kontynuacji obecnej polityki płacowej – mówi Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Źródło: Raport KPMG pt. „Pulse of Economy 2015”

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Dlaczego warto zatrudniać freelancerów?

Około 20% firm zarejestrowanych na miedzynarodowym portalu Freelancehunt.com zatrudnia...

Własna działalność lub kontrakt. Etat wychodzi z mody

Autorzy serwisu CVeasy.pl zbadali rynek pracy niezależnej w Polsce....

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży...

Jak duże wzięcie mają obecnie nowe mieszkania  

Czy popyt na mieszkania nadal się utrzymuje? Jakimi wynikami...