Rekordowa inflacja. Komentarze ekspertów

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 18,4%. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł 1,2% – podał GUS.

Mariusz Zielonka – ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Inflacja w lutym, zgodnie z oczekiwaniami, podskoczyła do 18,4% w skali roku.  Psychologiczna bariera 20% nie została osiągnięta i już najpewniej nie zostanie.  Mimo wszystko lutowy wynik to najwyższy, roczny wzrost cen od 1997 r. Wszystko wskazuje na to, że szczyt mamy za sobą, ale nie ma powodów do zadowolenia. W marcu inflacja będzie niższa, ale ceny nadal będą rosły, nie tak gwałtownie jak przez ostatni rok, ale Polki i Polacy będą odczuwać to w swoich portfelach i na kontach

Zdecydowana większość produktów spożywczych drożeje w skali roku znacznie szybciej niż średnia inflacja. Wzrosty przekraczające 20%, czy nawet 30% dotyczą mąki, pieczywa, mięsa, nabiału, warzyw i ryżu. Ciężko sobie wyobrazić bardziej podstawowe produkty potrzebne nam do egzystencji.

Na czele wzrostów cen od kilku miesięcy jest jednak inna kategoria produktów – nośniki energii, gaz czy energia elektryczna. Cena tej ostatniej wzrosła od grudnia o 22,3%.

GUS, jak co roku zmienia także swój koszyk. Na podstawie naszych wydatków z 2022 r. ustala nowe wagi (istotności) kategorii produktów. W 2022 r. wydawaliśmy na żywność i energię znacznie więcej, z kolei istotnie mniej na alkohol i tytoń. Spowodowało to, że GUS zmienił dane za styczeń tego roku. W styczniu 2023 r. ceny wzrastały wolniej, o 16,6% a nie jak wcześniej podano o 17,2%.

Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI. 

Inflacja CPI za luty w Polsce wyniosła 18,4%, co okazało się odczytem o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Z uwagi na efekt bazy, spodziewamy się spadku inflacji (dezinflacji) w kolejnych miesiącach 2023 r., ale na odtrąbienie sukcesu w walce z inflacją jest zdecydowanie zbyt wcześnie. Według najnowszej projekcji NBP, inflacja CPI w całym 2023 r. może wynieść aż 11,9% r/r. Z kolei stopa realna, czyli różnica między stopą referencyjną i inflacją CPI, nie była tak niska (prawie -12 pkt proc.) w tym wieku. Naszym zdaniem, nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych w tym roku.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock,

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Rodzima branża turystyczna podsumowuje rok

Wysokie koszty prowadzenia działalności, obłożenie poniżej oczekiwań, duża konkurencja...

Koszty ogrzewania domu. Prawda jest brutalna

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o wzroście cen...

Wielu Polaków nie kupiło jeszcze świątecznych prezentów 

Przedświąteczne zakupy co roku ściągają tłumy do sklepów stacjonarnych...

Sytuacja w branżach szkoleń, eventów oraz konferencji

W tym roku firmy związane z szeroko rozumianym konsultingiem...