Speedmail. Pocztowe biznes-trendy 2022 

Rok 2022 nie był łatwy dla biznesu. Zarówno mniejszym firmom, jak i ogromnym korporacjom przyszło zmierzyć się z wieloma zmianami i koniecznością dostosowania się do nowych realiów. Szalejąca inflacja czy rosnące koszty działalności to tylko część ich nowej rzeczywistości, bo ubiegły rok upłynął także pod znakiem coraz większego nacisku na ekologię i zrównoważony rozwój. 

Okazuje się, że wymienione czynniki nie pozostały bez wpływu na firmową korespondencję. Jak zatem – na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy – kształtowały się pocztowe biznes-trendy i jakie są perspektywy na przyszłość?

Tradycyjna korespondencja papierowa, choć coraz częściej wypierana przez komunikację elektroniczną, wciąż ma kluczowe znaczenie dla wielu obszarów gospodarki. – Zgromadzone przez nas dane pokazują, że w 2022 analogowe formy komunikacji były najchętniej wykorzystywane przez sektor bankowo-finansowy. W strukturze sprzedaży Speedmail, branża obejmująca banki czy firmy ubezpieczeniowe, zajęła bowiem pierwsze miejsce i odpowiadała za blisko 27 proc. liczby wszystkich naszych zleceń. W tym przypadku pozycja lidera nie zmienia się od lat, co wynika ze specyfiki działalności. Podobnie jest w przypadku sektora telekomunikacyjnego, zajmującego drugą lokatę z wynikiem 17 proc. oraz energetycznego i windykacyjnego, znajdujących się na trzecim miejscu ex aequo z 11-proc. udziałem w wolumenie – mówi Janusz Konopka, Prezes Zarządu Speedmail, największego w Polsce niezależnego operatora pocztowego.

Samorządy z coraz większym udziałem w wolumenie niezależnych operatorów pocztowych

Drastyczne podwyżki cen dały się we znaki nie tylko firmom, ale także samorządowym kasom. Administracja publiczna, jako jeden z większych nadawców tradycyjnej korespondencji, mocno odczuła nie tylko wyższe rachunki za prąd czy gaz, ale także zmianę cennika Poczty Polskiej, bo ta w roku 2022 podniosła ceny aż dwukrotnie. Sposobem na oszczędności okazał się wybór niezależnego operatora pocztowego. – Dane za ostatnie 12 miesięcy jednoznacznie wskazują, że coraz więcej jednostek samorządowych i spółek miejskich jest otwartych na współpracę z operatorem prywatnym. Udział JST w strukturze naszej sprzedaży rośnie nieustannie. W 2020 wynosił 6,7 proc., w 2021 – 7,4 proc., a w 2022 już 8,7 proc. – komentuje Janusz Konopka. 

Wzrosty obserwujemy także w przypadku szeroko pojętego e-commerce. W tym sektorze Speedmail odnotował w 2022 podwojenie sprzedaży – z 1,8 proc. do 3,5 proc. rok do roku. Zmiana wynika z rozwoju usług świadczonych przez spółkę dla tego segmentu rynku.

Firmy windykacyjne i energetyczne od lat w czołówce nadawców

Firmy energetyczne oraz te zajmujące się odzyskiwaniem należności, mimo że nie są największymi nadawcami firmy Speedmail, to od lat utrzymują podobny udział w strukturze sprzedaży – tj.  od 10 proc. w 2020 do 11 proc. w 2022 – i nie wykazują większych wahań, a ich “stabilność” wpływa na kształt całego rynku pocztowego. W przypadku windykacji nie bez znaczenia pozostaje także wciąż postępujący kryzys gospodarczy oraz coraz większa skłonność Polaków do niepłacenia rachunków w terminie czy zaciągania długów.

W przypadku postępowania windykacyjnego papierowa korespondencja zdecydowanie potwierdza swoją wartość. Listowne monity podnoszą wiarygodność wysyłającego i nadają sprawie większą wagę. Co więcej, drukowana forma sprawia, że wysłany list nabiera mocy dokumentu, który może być wykorzystany w dalszym postępowaniu. Wiarygodność i skuteczność tej formy doręczeń doceniają nie tylko firmy zajmujące się zarządzaniem należnościami. Z korespondencji tego typu równie chętnie korzystają firmy energetyczne, chcące skutecznie dochodzić w ten sposób terminowego płacenia rachunków – dodaje Janusz Konopka, Prezes Zarządu Speedmail.

Polacy chcą być EKO – telekomunikacja stawia na e-faktury

Rok 2022 w niektórych sektorach przyniósł spadki. Wśród nich jest telekomunikacja, która jeszcze w 2021 odpowiadała za 19 proc. sprzedaży Speedmail. Obecnie jest to już 17 proc., co wynika z polityki zrównoważonego rozwoju i konsekwentnego odchodzenia od papierowych faktur. Firmy telekomunikacyjne mają tę możliwość, ponieważ w przypadku rachunków, które stanowią lwią część wysyłek, nie są w żaden sposób zobowiązane do korzystania z tradycyjnej drogi korespondencji. – Systematyczne zmniejszanie się wolumenu przesyłek obserwujemy również w branży wydawniczej (z 5 proc. w 2021 do 3 proc. w 2022), którą szczególnie mocno dotknęły rynkowe perturbacje i postępująca cyfryzacja – komentuje Konopka.

***

Speedmail to największy w Polsce niezależny operator pocztowy. Firma doręcza przesyłki listowe i marketingowe poprzez sieć ponad 100 placówek zlokalizowanych w większości dużych i średnich miast kraju. Oferta Speedmail adresowana jest do firm takich jak: banki, operatorzy telekomunikacyjni, telewizje kablowe, firmy ubezpieczeniowe, ale też do agencji marketingowych, fundacji, samorządów oraz spółek miejskich. Jej konkurencyjną przewagę stanowią zarówno elastyczność cenowa, jak i najnowsze rozwiązania IT: śledzenie wszystkich przesyłek, monitoring listonoszy on-line czy aplikacja do zarządzania korespondencją. Dzięki zintegrowaniu z największymi drukarniami korespondencji i firmami konfekcyjnymi, Speedmail zapewnia pełną automatyzację wysyłek masowych. Działalność firmy wyróżnia zastosowanie sprawdzonych rozwiązań logistycznych, ale także dbałość o bezpieczeństwo obrotu pocztowego. Marka Speedmail budowana jest w oparciu o najlepsze praktyki i doświadczenia rynków europejskich.

Źródło tekstu i zdjęcia: materiały prasowe.

Speedmail, przesyłki, korespondencja tradycyjna, 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Rodzima branża turystyczna podsumowuje rok

Wysokie koszty prowadzenia działalności, obłożenie poniżej oczekiwań, duża konkurencja...

Koszty ogrzewania domu. Prawda jest brutalna

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o wzroście cen...

Wielu Polaków nie kupiło jeszcze świątecznych prezentów 

Przedświąteczne zakupy co roku ściągają tłumy do sklepów stacjonarnych...

Sytuacja w branżach szkoleń, eventów oraz konferencji

W tym roku firmy związane z szeroko rozumianym konsultingiem...