Tam czuć zapach pieniędzy

Zacznijmy od definicji:
Giełda to instytucja organizująca obrót instrumentami finansowymi. Dzięki niej w jednym miejscu i czasie możliwa jest koncentracja wielu ofert kupujących i sprzedających. W wyniku takiego spotkania  staje się możliwe wyznaczenie kursu papieru wartościowego oraz realizacja transakcji. Giełda może być prowadzona wyłącznie przez spółkę akcyjną.
Szybka historia:
Gdy 16 kwietnia 1991 r. odbyły się pierwsze po drugiej wojnie światowej notowania warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), uznano to za ogromny sukces odradzającej się polskiej wolnej gospodarki i jej sektora finansowego. Na „parkiecie” przy Nowym Świecie zadebiutowało pięć spółek, a obroty ze zleceń kupna-sprzedaży wyniosły ok. 2 tys. dolarów. Dzisiaj dziennie średnio oscylują one w granicach 720-800 mln zł. A na warszawskim parkiecie notowanych jest 470 spółek polskich i zagranicznych. Warszawski parkiet jest uważany za największy i za najpoważniejszy w naszym rejonie Europy.
GPW stała się ważną europejską organizacją obrotu środkami finansowymi, głównie akcjami spółek. Tutaj znajdujemy oferty kupujących i sprzedających z ustalonym kursem transakcji. Obowiązujący na giełdzie system obrotu charakteryzuje się tym, że kursy poszczególnych akcji ustalane są w oparciu o zlecenia kupujących i sprzedających. Taki system zwany jest rynkiem kierowanym zleceniami. W celu ustalenia ceny danej akcji analizowane jest zestawienie zleceń zawierających dyspozycje kupna i sprzedaży. Realizacja transakcji odbywa się na sesjach giełdowych.
Organizacja:
Główny Rynek GPW zajmuje się obrotem akcjami, innymi instrumentami finansowymi o charakterze udziałowym oraz innymi instrumentami rynku kasowego, a także instrumentami pochodnymi. NewConnect to obrót akcjami i innymi instrumentami finansowymi o charakterze udziałowym małych i średnich spółek). Catalyst zaś to system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, obrót obligacjami korporacyjnymi, komunalnymi, spółdzielczymi, skarbowymi, listami zastawnymi prowadzony przez GPW i BondSpot – natomiast Treasury BondSpot Poland to hurtowy obrót obligacjami skarbowymi prowadzony przez BondSpot.
Rozwój:
GPW od kwietnia 2012 r. także współpracuje z Towarową Giełdę Energii SA i wspomaga organizację jej notowań m.in. z  rynku energii, praw majątkowych i z rynku uprawnień do emisji CO2. Także, od I kwartału 2012 r. za pośrednictwem spółki Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych SA, GPW prowadzi Izbę Rozliczeniową oraz Izbę Rozrachunkową, natomiast za pośrednictwem spółki TGE SA – Rejestr Świadectw Pochodzenia. – Obserwuję warszawski parkiet od samego początku jego funkcjonowania i zaszokowany jestem jego rozwojem. To dziś naprawdę ważna europejska instytucja finansowa – mówi Wiesław Koczara, prywatny inwestor. – Gdy tylko giełda powstała, to była finansowa dziura, mała i przewidywalna. Wtedy praktycznie każde z notowań kończyło się wzrostami, najczęściej o kilka procent. Wydawało się, że tak będzie ciągle, ale też następowały spadki, a nawet w pewnym sensie krachy, które sprawiały, że zarobione środki szybko topniały. I tak jest do dziś. Nasza giełda działa tak, jak inne światowe. I tak, jak one, reaguje na to, co dzieje się w polskiej i światowej gospodarce. O tym, że jest to ważny parkiet, najlepiej świadczy fakt, że są tu firmy różnej wielkości, nie tylko z Polski, lecz także światowi potentaci. Przykładem są chociażby KGHM, Orlen, czy UniCredit, a ostatnio Banco Santander, który na początku grudnia ub.r. pojawił się na warszawskim parkiecie. A to daje jeszcze większe szanse na zarobienie w dłuższej perspektywie większych pieniędzy. Dziś już nie ma co liczyć na jednorazowy kilkudziesięcioprocentowy zarobek, jak to było chociażby przy prywatyzacji Banku Śląskiego, ale na kilkunastoprocentowy, jak przy PKP Cargo.
Ważny klient:
Banco Santander jest 470 spółką notowaną na Głównym Rynku (GR) oraz dwudziestym siódmym debiutem na tym rynku w 2014 r. Banco Santander jest pierwszą spółką z siedzibą w Hiszpanii notowaną na GR i jednocześnie pięćdziesiątą pierwszą zagraniczną spółką na GR GPW (łącznie z rynkiem NewConnect notowanych jest już 61 zagranicznych spółek). Jest też największym bankiem strefy euro i dziesiątym największym bankiem na świecie pod względem kapitalizacji. Jego akcje są notowane na giełdach w Hiszpanii, Mediolanie, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku, Buenos Aires, Sao Paulo oraz w Meksyku. – Cieszymy się, że do grona naszych emitentów dołącza tak ważna spółka. Jestem przekonany, że jest to kolejny krok na drodze do umiędzynarodowienia naszego parkietu oraz budowania w Warszawie rynku kapitałowego pierwszego wyboru dla inwestorów i emitentów w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Paweł Tamborski, prezes zarządu GPW. – Prowadzimy rozmowy z kolejnymi 20 zagranicznymi spółkami, które są zainteresowane debiutem na naszym parkiecie.
Przyszłość:
GPW rozważa ekspansję na sąsiednie rynki. Mogą to być przejęcia jakiejś innej giełdy, np. w Bukareszcie, czy też fuzja z inną giełdą. Dość długo prowadzono rozmowy w sprawie połączenia z giełdą wiedeńską. Po ponad dwóch latach rozmowy zakończyły się niepowodzeniem. CEE SEG – właściciel parkietów: wiedeńskiego, budapesztańskiego, lublańskiego i praskiego dążył bardziej do przejęcia warszawskiego parkietu, niż do współpracowania z nim. Jak jednak oficjalnie poinformowała warszawska GPW: „Pozostaje ona otwarta na współpracę z różnymi podmiotami w regionie na rzecz zwiększania atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej, jako miejsca lokowania międzynarodowego kapitału”.
GPW realizuje program obrotu akcjami na rynkach: Główny Rynek GPW, NewConnect,Catalyst.

Pojęcia, które każdy dłużnik zainteresowany giełdą powinien znać:
Akcja
Papier wartościowy o charakterze udziałowym. Posiadacz akcji jest właścicielem części kapitału spółki akcyjnej, czyli jej współwłaścicielem. Z tego tytułu posiada prawa majątkowe i korporacyjne. Z tytułu praw majątkowych ma on udział we własności spółki, prawo do udziału w zyskach, w tym prawo do dywidendy, udział we własności majątku spółki w przypadku jej likwidacji. Prawa korporacyjne to przede wszystkim prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki i głosowania, prawo wyboru władz i bycia wybieranym, zgłaszania projektów uchwał, zaskarżania uchwał, żądania udzielenia informacji.
Akcjonariusz
Właściciel akcji
Aktywa funduszu
Środki powierzone funduszom inwestycyjnym lub emerytalnym, inwestowane na rynku finansowym, kapitałowym, nieruchomości, surowców i innych instrumentach finansowych.
Bessa (rynek niedźwiedzia)
Długotrwała, silna tendencja spadku notowań na rynku instrumentów finansowych.
Bony skarbowe
Krótkoterminowe papiery dłużne o charakterze dyskontowym (sprzedawane poniżej wartości nominalnej) emitowane przez Skarb Państwa.
Cena emisyjna
Cena, po której akcje sprzedawane są na rynku pierwotnym.
Cena rynkowa
Cena, po której dokonywane są transakcje na giełdzie danym papierem wartościowym lub instrumentem finansowym.
Dom maklerski
Podmiot prowadzący działalność maklerską. Dom maklerski musi posiadać centralę na terytorium Polski i mieć formę spółki kapitałowej lub osobowej. Działa w oparciu o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.
Dyskonto
Różnica między wartością bieżącą lub ceną emisyjną papieru dłużnego, a ceną płaconą przez jego nabywcę lub ceną wykupu, płaconą przez jego emitenta w terminie zapadalności.
Dywidenda
Część zysku netto spółki, która uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy przypada do wypłaty akcjonariuszom.
Hossa (rynek byka)
Długotrwała i silna tendencja wzrostowa notowań papierów wartościowych.
Indeksy giełdowe
Mierniki zmian cen papierów wartościowych, obejmujące wszystkie papiery wartościowe danego typu lub ich wybraną według określonego kryterium grupę.
Inwestor
Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, na rzecz której dom maklerski świadczy jedną z usług wchodzących w skład działalności maklerskiej.
Kurs obligacji
Podawana w tabeli notowań cena obligacji, wyrażana jako procent wartości nominalnej obligacji, bez uwzględnienia należnych za dany okres odsetek.
List zastawny
Zaliczany jest do grupy papierów wartościowych mających charakter świadectwa zaciągniętego długu, którego podstawę i zabezpieczenie stanowią wierzytelności z tytułu udzielonych przez nie kredytów. List zastawny może być imienny bądź na okaziciela. Emitentem może być jedynie bank hipoteczny.
Papiery wartościowe
To akcje, prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe i prawa majątkowe, które powstają w drodze emisji, stwierdzające uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych lub uprawnienia wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).
Parkiet giełdowy
Wyodrębnione miejsce, w którym zawierane są transakcje giełdowe.
Rynek Papierów Wartościowych
Regulowany rynek pozagiełdowy, prowadzony przez BondSpot, na którym przedmiotem handlu są przede wszystkim papiery dłużne.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Programy stażowe remedium na problemy kadrowe firm? 

Przedsiębiorcy coraz chętniej wyciągają ręce po pracowników dopiero co...

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami oraz wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie...

Ile trzeba mieć na nowe mieszkanie z wyższej półki 

Jakie mieszkania realizowane w wyższym standardzie znajdziemy w ofercie...

W 2013 roku. PKO Leasing umocnił pozycję lidera

W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania...