Trend spadkowy złota inwestycyjnego

Złoto wyceniane w innych walutach, w tym złoto fizyczne (w sztabkach) zyskało ponad 10 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podobna sytuacja dotyczy złotych monet, których cena jest wyższa o około 5–7 procent od zawartego w nich kruszcu, pozostając powiązana z giełdową wyceną złota jako metalu. Mówimy o popularnych monetach bulionowych, bowiem w przypadku rzadkich monet o charakterze numizmatów, o dużej wartości historycznej czy artystycznej, premia w stosunku do zawartości kruszcu może dochodzić do kilkudziesięciu procent.
Co może się stać na rynku złota? Sądzę, że trendy cenowe wynikające z siły dolara amerykańskiego utrzymają się do końca tego półrocza, prawdopodobnie jeszcze dłużej. Należy brać pod uwagę dwa scenariusze: pierwszy, że dolar amerykański, który od połowy 2014 r. nieprzerwanie umacnia swoją pozycję na rynku, zacznie słabnąć, zwłaszcza względem euro. Drugi, to zwiększenie się poziomu inflacji. Obecnie w krajach rozwiniętych mamy inflację w okolicach zera i w najbliższych miesiącach nie zanosi się na znaczącą zmianę. Gdyby jednak doszło do wzrostu inflacji, inwestorzy przeniosą część kapitału z rynku obligacji na rynek złota, by chronić go przed utratą realnej wartości.
W naszej firmie analizowaliśmy, jaki powinien być optymalny udział złota w modelowym portfelu inwestycyjnym, biorąc pod uwagę trendy z ostatnich 45 lat. Wyliczenia te wskazują, że około 15–20 proc. takiego wzorcowego portfela powinno stanowić właśnie złoto.
Mam tu na myśli złoto i produkty na nim oparte oferowane przez renomowane firmy i fundusze inwestycyjne. Stanowczo odradzałbym korzystanie z pojawiających się m.in. w Internecie ofert kupna złota w sztabach czy złotych monet po okazyjnej cenie, bowiem taka transakcja obarczona jest dużym ryzykiem oszustwa.
Autor jest ekspertem w sprawach złota w Investors
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży...

Jak duże wzięcie mają obecnie nowe mieszkania  

Czy popyt na mieszkania nadal się utrzymuje? Jakimi wynikami...

Nowe narodowości na polskim rynku pracy 

Pomimo przeszkód w postaci złożonych procedur oraz długiego czasu...

Czy mieszkania będą droższe

Czy wraz ze spadkiem inflacji ceny nowych mieszkań przestały...